×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Anestezjolodzy będą zgłaszali zgony pacjentów organom ścigania

Autor: RZ/Rynek Zdrowia22 grudnia 2017 19:10

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów negatywnie ocenia projekt rozporządzenia ministra zdrowia z 19 grudnia 2017 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego.

Anestezjolodzy będą zgłaszali zgony pacjentów organom ścigania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ocenie ZG ZZA ma on na celu zmniejszenie liczby personelu medycznego w polskich szpitalach i w drastyczny sposób zwiększa ryzyko oraz częstość wystąpienia zdarzeń niepożądanych u hospitalizowanych pacjentów, spowodowanych brakiem odpowiedniej liczby personelu medycznego.

W przesłanym w piątek (22 grudnia) Rynkowi Zdrowia piśmie ZG ZZA zapowiada, że po ewentualnym wejściu w życie wymienionego projektu rozporządzenia, wszystkie zdarzenia niepożądane w szczególności dotyczące zgonów hospitalizowanych pacjentów związane z brakiem personelu medycznego będą podawane do publicznej wiadomości i zgłaszane organom ścigania.

Związek Zawodowy Anestezjologów przedstawił MZ szczegółowe uwagi i skomentował projekt następująco: ”minister zdrowia odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli przedstawił projekt rozporządzenia, który może spowodować drastyczne i katastrofalne skutki zdrowotne dla hospitalizowanych pacjentów”

Odnosząc się do konkretnych zapisów projektu rozporządzenia ZG ZZA  zwraca uwagę, że:

1. w § 4 ust. 4 minister zdrowia proponuje zniesienie obecnie obowiązującego przepisu dotyczącego zapewnienia w zakresie udzielania świadczeń na bloku operacyjnym co najmniej jednego etatu lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii i proponuje zapis dotyczący zapewnienia ,"co najmniej części wymiaru etatu".

ZG ZZA proponuje w całości wykreślić proponowane zmiany, gdyż w sposób oczywisty zmniejszają one bezpieczeństwo pacjentów, którym udzielane są świadczenia na bloku operacyjnym, zwiększając częstość wystąpienia zdarzeń niepożądanych spowodowanych brakiem pełnego zabezpieczenia świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

2. w § 5 ust. 6-7 minister zdrowia proponuje, żeby wymagania dotyczące lekarzy oraz ich czasu pracy w czasie pełnienia dyżuru medycznego w poszczególnych komórkach organizacyjnych określał świadczeniodawca (dyrektor szpitala) praktycznie w sposób dowolny.

ZG ZZA proponuje w całości wykreślić proponowane zmiany, gdyż w sposób oczywisty zmniejszają one bezpieczeństwo pacjentów w poszczególnych szpitalach, uzależniając je od decyzji dyrektorów szpitali. W opinii ZG ZZA to minister zdrowia jest odpowiedzialny za określenie warunków udzielania i bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Powyższy zapis może spowodować drastyczne zmniejszenie liczby lekarzy o odpowiednich kwalifikacjach koniecznych dla zapewnienia odpowiedniego leczenia i bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów.

3. w § 5 ust. 8 minister zdrowia przewiduje jednoczasowe przez lekarzy udzielanie świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

ZG ZZA proponuje w całości wykreślić proponowane zmiany, gdyż zdezorganizują prace w szpitalach i spowodują zmniejszenie liczby świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych. Dotyczy to między innymi świadczeń realizowanych obecnie w poradniach leczenia bólu a w przyszłości także w planowanych poradniach anestezjologicznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze