Andrzej Sokołowski: Płatnik wymusza więcej procedur za te same pieniądze

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 15:56

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Niepublicznych alarmuje, że NFZ zaproponował niepublicznym szpitalom średnio o 10 proc. niższe kontrakty niż w 2009 roku.

Andrzej Sokołowski, prezes OSSN

– W niektórych placówkach jest to nawet od 30 do 50 proc. mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Obniżono wartość jednego punktu. NFZ wymusza więcej procedur za te same pieniądze. Może to skutkować znacznym obniżeniem jakości świadczeń - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Sokołowski, prezes Stowarzyszenia.

Chodzi tu m.in. o obniżenie finansowania tzw. chirurgii jednego dnia. – Jeżeli ktoś chce oszczędzać, to powinien stawiać na takie usługi. W ciągu jednego dnia wykonuje się te procedury, które w szpitalu publicznym wykonywane są przez 3 dni, a trzydniowy pobyt w szpitalu kosztuje nie mało. Chirurgia jednego dnia jest tańsza dla systemu – komentuje prezes Sokołowski.

Jego zdaniem proste procedury ogranicza się na rzecz tych drogich wykonywanych przez szpitale publiczne.

– Unia Europejska mówi wyraźnie, że należy rozwijać prywatną opiekę zdrowotną, bo jest ona tańsza. Nawet  Szwecja idzie już w tym kierunku – podkreśla prezes Sokołowski.

NFZ uważa jednak, że prywatni świadczeniodawcy nie są w żaden sposób dyskryminowani: – Fundusz stosuje jednakowe zasady i jednakowe stawki w stosunku do wszystkich świadczeniodawców. Trudne warunki finansowania, jakie mamy w tym roku dotyczą wszystkich – odpowiada na zarzuty pod adresem płatnika Andrzej Troszyński z biura prasowego Centrali NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum