Andrzej Mądrala na V Kongresie Wyzwań Zdrowotnych: pieniądze dla szpitali powinny podążać za jakością świadczeń

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2020 15:21

Jak podkreślał w czwartek (21 maja) w trakcie zdalnego pojedynku ekspertów w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online dr Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, środki w ochronie zdrowia powinny trafiać tam, gdzie pacjenci chcą się leczyć, bez względu na to czy jest to szpital publiczny czy prywatny.

Andrzej Mądrala na V Kongresie Wyzwań Zdrowotnych: pieniądze dla szpitali powinny podążać za jakością świadczeń
Andrzej Mądrala podczas pojedynku ekspertów na V Kongresie Wyzwań Zdrowotnych Online: - Pieniądze dla szpitali powinny podążać za jakością świadczeń. Fot. PTWP

- Kryterium finansowania szpitali nie może być struktura podmiotu, ale jakość świadczonych tam usług. Pacjenci często wybierają podmioty prywatne, czują się w tam bezpiecznie - zwrócił uwagę dr Andrzej Mądrala, podczas pojedynku ekspertów pt. " W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"

Jak zauważył, na systemową promocję powinny zasługiwać podmioty, które są efektywne, skuteczne, a nie klasyfikowane według kryterium: prywatne albo państwowe. - Zatem pieniądze niech idą za pacjentem, który sam wybiera szpital - komentował zapytanie o to, jak środki w systemie ochrony zdrowia powinny dystrybuowane.

Andrzej Mądrala podkreślał, że prywatne podmioty chcą być pomocne dla sektora publicznego.

- Model funkcjonowania w obu sektorach opierajmy na tych samych warunkach. Dziś wiele podmiotów prywatnych skutecznie uzupełnia ofertę szpitali publicznych. Dyrektorzy poszczególnych oddziałów NFZ często to zauważają i poważnie traktują te podmioty, tak jak na to zasługują - podkreślał wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

- Fundusz powinien kupować usługi tam, gdzie są skutecznie realizowane - podsumował.

Zobacz retransmisję debaty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum