Andrzej Jacyna za połączeniem chorzowskich szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2017 08:36

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, który odwiedził w ubiegłym tygodniu Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie jednoznacznie opowiedział się za połączeniem tej jednostki z Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii.

Andrzej Jacyna za połączeniem chorzowskich szpitali
Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ; FOT. PTWP

Połączenia szpitali chcą władze Chorzowa, a powodem fuzji jest zapowiadana sieć szpitali. Po wejściu ustawy w życie nowych przepisów chorzowski ZSM otrzyma z NFZ ryczałt tylko na kilka oddziałów. Pozostałe, takie jak hematologia, geriatria czy okulistyka, będą musiały ubiegać się o pieniądze, startując w konkursie.

W przypadku połączenia ZSM z Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii obydwie placówki otrzymają ryczałt na wszystkie oddziały.

Część lekarzy z ChCPiO, a także jego dyrektor Grzegorz Szpyrka są przeciwni fuzji, bo centrum i bez połączenia z ZSM dostanie ryczałt na wszystkie oddziały. Uważają też, że po fuzji szpital straci swą renomę, zagrożone będą inwestycje.

W czwartek ZSM odwiedził p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Zwiedził nowy pawilon szpitala, w którym mieści się m.in. geriatria, i powiedział, że w Chorzowie sprawa połączenia szpitali jest prosta, bo obydwa należą do miasta. Jego zdaniem fuzja tych placówek powinna się dokonać już dawno, bo szpitale są blisko i nie ma potrzeby utrzymywać np. dwóch osobnych tomografów, czy dwóch sterylizatorni.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum