Andrzej Jacyna: są pieniądze dla ratowników medycznych z SOR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2018 19:29

W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2019 znajdują się środki na zapłatę za świadczenia udzielane przez ratowników poza systemem ratownictwa medycznego - powiedział PAP prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Fot. PTWP

Pieniądze na podwyżki dla ratowników działających w ramach systemu ratownictwa medycznego zabezpieczyło Ministerstwo Finansów. Mirosław Stasiak z MF poinformował podczas wtorkowego (3 lipca) posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia, że resort przeznaczył na ten cel 220 mln zł. Ma to zapewnić realizację zobowiązań podjętych przez ministra zdrowia w porozumieniu z ratownikami medycznymi z lipca ubiegłego roku.

Zwrócił uwagę, że ratownicy medyczni zatrudnieni np. w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie są wynagradzani z tej puli pieniędzy. Środki na podwyżki dla nich musi zabezpieczyć Narodowy Fundusz Zdrowia. Prezes NFZ Andrzej Jacyna zapytany przez PAP, czy będą pieniądze dla ratowników z SOR-ów, odpowiedział: "W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2019 znajdują się środki na zapłatę za świadczenia udzielane przez ratowników poza systemem ratownictwa medycznego".

Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami medycznymi zawarte w lipcu ubiegłego roku zakładało m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia - wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat - o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. MZ podawało wiosną br., że wypłaty w ratownictwie pozaszpitalnym były realizowane na bieżąco, ale spośród ratowników zatrudnionych w szpitalach podwyżki otrzymała połowa.

Dwa dni temu Polski Związek Ratowników Medycznych poinformował o wznowieniu akcji protestacyjnej. Zarzucił Ministerstwu Zdrowia, że nie wywiązuje się z lipcowego porozumienia zawartego z ratownikami.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował PAP, że w resorcie finalizowane są prace nad rozporządzeniem umożliwiającym realizację zobowiązań zawartych w porozumieniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum