Andrzej Jacyna: ponad 2 mld zł na zmianę wycen świadczeń i podwyżki w POZ

Autor: FPSz/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2019 12:33

Rozliczanie nadwykonań za rok 2018 jest już uruchomione - mówił prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas spotkania z Zarządem Polskiej Federacji Szpitali.

Andrzej Jacyna: ponad  2 mld zł na zmianę wycen świadczeń i podwyżki w POZ
Prezes NFZ Andrzej Jacyna Fot. PTWP

Jacyna podczas zebrania Zarządu PFSz (22 marca)  był pytany o kwestie rozliczenia roku 2018, dodatkowego finansowania chirurgii, sposobu rozliczeń nadwykonań OAiT oraz udarów, a także o rozliczanie tzw. ostrych i tępych dyżurów.

Jak mówił prezes NFZ, rozliczanie nadwykonań za rok 2018 jest już uruchomione. Z dodatkowej kwoty w wysokości 2 mld 150 mln zł 2 mld zł przeznaczone zostaną na zmianę wycen i zakup większej ilości świadczeń, a pozostała część na wzrost wynagrodzeń w POZ.

Jacyna wskazywał, że od 1 lipca planowana jest zmiana wycen wszystkich procedur w związku ze wzrostem wynagrodzeń. Zmiana będzie prawdopodobnie dotyczyła kwoty bazowej. Dodał, że nadwyżka środków finansowych spowodowana jest większą liczbą opłacanych składek a także brakiem zmian w planie finansowym pod koniec ub.r.

Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia mają do dyspozycji 440 mln zł na rozliczenie roku poprzedniego.

- Powodem, dla którego rozliczanie ryczałtu się przedłużyło, były trwające rozmowy. Pieniądze uruchomione będą najpóźniej do końca kwietnia. Obecnie NFZ opracowuje zmianę sposobu rozliczeniowego dla szpitali, które pełnić będą ostre dyżury. Trwają także prace nad opracowaniem nowego wzoru obliczeniowego dla ryczałtu, który brałby pod uwagę liczbę mieszkańców danego terytorium - wyjaśniał prezes NFZ.

Istotna jest także informacja, że wszelkie nadwykonania w CT i MRI za I kwartał 2019 r. zostaną zapłacone. Ponadto ogłoszone będą konkursy w poszukiwaniu nowych świadczeniodawców w zakresie diagnostyki obrazowej. 

Więcej: pfsz.org

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum