Andrzej Jacyna: 34 szpitale mogą wypaść z sieci

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2018 08:16

34 lecznice mogą wypaść z sieci szpitali, albo będą miały ograniczone finansowanie, gdyż wykonały mniej świadczeń niż planowano. Tak wynika z rozliczeń szpitali za pierwszy okres funkcjonowania sieci zabezpieczenia medycznego.

Andrzej Jacyna: 34 szpitale mogą wypaść z sieci. Fot. PTWP

Większość placówek może jednak liczyć na zwiększenie finansowania - powiedział w rozmowie z RMF FM prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna. Dla placówek, które wykonały więcej świadczeń, niż miały zapisane w planie, można spodziewać się podwyżki ryczałtu. Najwięcej takich szpitali jest w Małopolsce i Wielkopolsce.

40 procent szpitali zmieściło się w ustawowym przedziale, czyli zrealizowały ryczałt między 98 a 102 procent. Ale aż połowa szpitali w sieci wykonała więcej niż 102 procent świadczeń, a to upoważnia do wyższego ryczałtu.

Prezes Andrzej Jacyna stwierdził, że nie sprawdziła się teoria, jakoby świadczeniodawcy mieli ograniczać świadczenia, czyli brać pieniądze za darmo. Wręcz przeciwnie - w wielu województwach zrealizowali dużo większą liczbę świadczeń i dostaną większe kontrakty na następny okres. - To zwiększenie trzeba sfinansować - martwi się Jacyna, bo w tym półroczy wiele szpitali będzie musiała mieć podniesioną wysokość ryczałtu o jeden procent z powodu kryteriów jakościowych.

Podkreśla, że tylko 34 szpitali wykonały mniej niż 90 procent planu. To oznacza dla tych placówek kłopoty finansowe, co może skutkować wypowiedzeniami umów przez lekarzy i pielęgniarki. - Mogą się pojawić różne mechanizmy, które stworzą dla tych szpitali jeszcze większe problemy. One są zagrożone likwidacją - zwraca uwagę Jacyna.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum