Andrychów: psychiatria, dziedzina wciąż niedoinwestowana

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2010 12:15

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie z powodu niedoszacowania wycen obawia się utraty płynności finansowej.

– Oszczędzamy na czym się da – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marian Sołtysiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. – Placówka nie może już zaciskać pasa, bo wyczerpaliśmy wszystkie możliwości finansowych cięć.

Szpital został zrestrukturyzowany już ponad 10 lat temu, nie ma przerostów zatrudnienia, obniżono zużycie energii elektrycznej o połowę. Przyjmują więcej pacjentów, których leczą w krótszym czasie, bo terapie są lepsze, skuteczniejsze.

– I tak balansujemy na granicy płynności finansowej, bo znowu mamy niższe wyceny kontraktów niż np. Szpital Specjalistyczny SP ZOZ im. dr J. Babińskiego w Krakowie – informuje Marian Sołtysiewicz. – Szpital, którym zarządza jest w pewnym sensie dyskryminowany przez NFZ. Wyceny procedur bowiem są niższe niż w innych szpitalach, chociaż zniknęły już dawno poziomy referencyjności i wszystkie placówki medyczne muszą spełnić te same wymogi, by podpisać kontrakt z NFZ.

Sołtysiewicz uważa, że placówka daje zadość wymogom. A skoro tak jest, to dlaczego więc nie ma takiej samej wyceny, a wycenę, która pokrywa 85 proc. ponoszonych przez szpital kosztów?  I podaje, by nie być gołosłownym, że jeśli stawka na pacjenta w ich szpitalu wynosi 9,5, to w Kobierzynie 10 złotych. W ciągu roku daje to stratę – w stosunku do innych szpitalu – ponad 400 tys. złotych.

– Prawdopodobnie w drugim półroczu będziemy musieli wziąć kredyt. Ale dlaczego my, a nie NFZ? – pyta dyrektor andrychowskiego szpitala.

Psychiatria generalnie jest niedoinwestowana. Już przed dwoma laty w opublikowanym raporcie po kontroli NIK w 24 szpitalach psychiatrycznych stwierdzono, że tak naprawdę 60-80 proc. kosztów działalności tych placówek pokrywa NFZ. By dofinansować psychiatrię i zaspokoić społeczne potrzeby m.in. w zakresie leczenia uzależnień w planie finansowym, należałoby na tę dziedzinę przeznaczać 4,9 proc. planu finansowego, a nie jak dotychczas ponad 3 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum