Analiza: wzrost nakładów prywatnych w psychiatrię będzie szybszy niż publicznych

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2019 16:47

W Polsce ok. 1,6 mln osób leczy się psychiatrycznie. Na wizytę do psychiatry w ramach NFZ, pomimo iż nie potrzeba skierowania, trzeba czekać średnio 3-4 miesiące - wskazuje analiza firmy doradczej Upper Finance Med Consulting.

Analiza: wzrost nakładów prywatnych w psychiatrię będzie szybszy niż publicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powodem zbyt małej dostępności do leczenia psychiatrycznego jest zbyt mała liczba psychiatrów oraz niedoinwestowanie tej dziedziny w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

W Polsce jest zaledwie około 4 tys. psychiatrów, podczas gdy w Niemczech jest ich 18,2 tys., a we Francji 15,2 tys. Mamy zaledwie 90 lekarzy tej specjalności na 1 mln ludności, podczas gdy np. w Szwecji - 231, we Francji - 228, na Litwie 225, w Niemczech - 223. Jeszcze mniej, bo zaledwie ok. 400 specjalistów mamy w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Tymczasem ok. 600 tys. dzieci potrzebuje ich pomocy.

Innym, równie ważnym problemem są zbyt niskie nakłady finansowe na opiekę psychiatryczną. Finansowanie psychiatrii od lat stanowi problem. Wydatki publiczne na ten segment to zaledwie ok. 2,9 mld zł. Jednocześnie dynamicznie rosną wydatki prywatne, obecnie osiągają wartość ok. 500 mln zł.

Zdaniem ekspertów firmy doradczej Upper Finance Med Consulting, która m.in. analizuje rynek usług medycznych w Polsce i Europie, przyszłość prywatnej opieki psychiatrycznej będzie kształtowana przez stałe zwiększanie wydatków na opiekę psychiatryczną, rosnącą skalę potrzeb pacjentów oraz rosnącą skłonność do konsolidacji sektora przez prywatnych inwestorów.

Upper Finance Med Consulting szacuje, iż wartość rynku psychiatrycznego urośnie w 2023 roku do 4 mld zł, co oznacza średniorocznie 6-proc. dynamikę. Natomiast tempo wzrostu nakładów prywatnych będzie jeszcze szybsze.

W Polsce działa ok. 1500 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej. Dziś znaczna część z nich blisko (60%) to podmioty prywatne. Co więcej, opieka psychiatryczna jest coraz wyraźniej obecna w strategiach rozwoju największych grup medycznych w Polsce.

Przykładem jest Grupa Lux Med., która w kwietniu 2019 roku otworzyła w Warszawie poradnię zdrowia psychicznego. Najbardziej zaawansowany prywatny projekt opieki psychiatrycznej zbudował jednak fundusz Allenort Capital Fund na czele z Grzegorzem Goryszewskim, któremu udało się nie tylko rozwinąć sieć placówek (6 klinik psychiatrycznych), ale także uruchomić z prywatny szpital psychiatryczny na warszawskim Tarchominie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum