American Heart of Poland: moglibyśmy leczyć jeszcze więcej chorych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 17:05

Prawie 39 tysięcy pacjentów było hospitalizowanych w 2013 roku w szpitalach należących do grupy American Heart of Poland. To o 20 procent więcej niż w 2012 roku. Możliwości dalszego rozwoju blokuje wysokość kontraktów z NFZ.

- Nasze placówki są w stanie przyjąć zdecydowanie więcej osób, jednak zbyt niskie kontrakty, jakie mamy podpisane z Narodowym Funduszem Zdrowia powodują, że nie wykorzystujemy naszych możliwości i potencjału w pełni - podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes AHP.

W całym 2013 roku szpitale AHP wykonały ponad 55 tys. świadczeń medycznych. Największą grupę stanowiły zabiegi kardiologiczne/koronografie i zabiegi koronoplastyki.

- Niestety kontrakty, jakie oferuje nam NFZ skutecznie ograniczają nasze możliwości rozwoju - zwraca uwagę profesor Buszman i podaje przykład placówki AHP w Bielsku-Białej. Kontrakt pozwala wykorzystać zaledwie 10 procent potencjału tego ośrodka.

- Tymczasem nasza kardiochirurgia w Bielsku-Białej należy do jednych z najlepszych w kraju, dlatego trudno nam się pogodzić z taką polityką NFZ - podkreśla prezes AHP.

Z podobnymi problemami borykają się oddziały chirurgii naczyniowej PAKS w Ustroniu oraz w Dąbrowie Górniczej. Oba ośrodki mają na ten rok kontakty pozwalające na zabezpieczenie zaledwie około 150 chorych. Tymczasem w 2013 roku tylko w dąbrowskim oddziale przebywało prawie 900 pacjentów, a w ustrońskim - ponad 1,2 tys.

Zbyt niskie kontrakty dla placówek grupy AHP skutkują nadwykonaniami.

- Nie możemy pacjentom, którym trzeba udzielić świadczenia ratującego życie, odmówić leczenia w naszych placówkach. Przecież każdy z nich może w każdej chwili umrzeć - zauważa Paweł Buszman.

Tylko w ubiegłym roku Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, przy łącznym kontrakcie w wysokości 85 mln złotych, udzieliły świadczeń medycznych w wysokości 135 mln złotych. Wśród nadwykonań w wysokości 50 mln złotych grubo ponad połowę (35 mln zł) stanowiły świadczenia ratujące życie.

- Niestety wszystko to świadczy o tym, że prywatne szpitale wciąż są gorzej traktowane od publicznych - uważa prezes American Heart of Poland.

Podkreśla, że prywatne szpitale potrafią świadczyć usługi na dużo lepszym poziomie, a ponadto wykonują je dużo taniej. - Według moich wyliczeń usługi świadczone przez podmioty prywatne są tańsze od tych samych usług wykonywanych przez podmioty publiczne aż o 33 procent - informuje prof. Buszman.

Grupę American Heart of Poland tworzy  14 Oddziałów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca oraz 7 spółek medycznych, w których AHP ma udziały. Wśród nich największe jest Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe ”Ustroń” SA. Zdaniem jednej z brytyjskich firm consultingowych grupa AHP jest największym  w Europie dostawcą usług sercowo- naczyniowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum