Alivia: środki z akcyzy tytoniowej przeznaczmy na leczenie onkologiczne

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 05 września 2018 09:52

Fundacja Alivia chce, żeby część podatku od sprzedaży alkoholu i tytoniu trafiała do szpitali leczących nowotwory. Tylko w ub. roku dzięki podatkowi od sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych do budżetu państwa wpłynęło ponad 30 mld zł.

Alivia: środki z akcyzy tytoniowej przeznaczmy na leczenie onkologiczne
Pomóc w finansowaniu leczenia pacjentów z nowotworami mogliby ci, którzy kupują alkohol i papierosy. Fot. PTWP

Ubiegłoroczna kwota 30 mld zł to blisko pięć razy więcej niż w tym samym czasie Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na leczenie pacjentów onkologicznych - twierdzi Fundacji Onkologicza Alivia.

Ograniczone środki powodują, że chorzy z rakiem nie mają zapewnionego dostępu do najbardziej innowacyjnych terapii. Zdaniem organizacji pacjentów, pomóc w finansowaniu leczenia pacjentów z nowotworami mogliby ci, którzy kupują alkohol i papierosy.

Jak zauważa Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Alivia, państwo ściąga podatek od sprzedaży produktów, co do których nie ma wątpliwości, że powodują choroby onkologiczne. Z drugiej strony nie zapewnia skutecznej pomocy tym, którzy po nie sięgają. Stąd propozycja organizacji pacjenckich wykorzystania wpływów z akcyzy do finansowania onkologii.

Czytaj więcej: www.plus.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum