Aleksandra Skowronek nie jest już "zdrowotnym" marszałkiem woj. śląskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2017 17:08

Aleksandra Skowronek (PO) nie jest już wicemarszałkiem woj. śląskiego - podał w sobotę (11 marca) urząd marszałkowski w Katowicach. Po trzech latach pracy w zarządzie województwa, ma ona zostać prezesem Funduszu Górnośląskiego.

Aleksandra Skowronek nie jest już "zdrowotnym" marszałkiem woj. śląskiego
Aleksandra Skowronek. Fot. PTWP

Skowronek, która w przeszłości była m.in. wiceprezydentem Świętochłowic i Rudy Śląskiej, została wicemarszałkiem w marcu 2014 r. Odpowiadała m.in. za sprawy służby zdrowia.

W opublikowanym w sobotę komunikacie marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO) poinformował, że zmiany we władzach zarządu "służą wzmocnieniu zarówno samorządu województwa, jak i spółek zależnych".

Wyjaśnił, że chodzi o zdynamizowanie działań Funduszu Górnośląskiego, który powinien dążyć do pobudzenia innowacyjności oraz wspierać sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Ma to być zadanie dla Skowronek, która jest doświadczonym samorządowcem i ekspertem w zakresie funduszy unijnych. Saługa rekomendował ją na stanowisko prezesa Funduszu.

- Chcemy stworzyć silną instytucję finansową, która efektywnie będzie wspierać rozwój i konkurencyjność firm z naszego województwa. Trzeba zmienić formułę zarządzania środkami unijnymi, by wesprzeć nimi potencjał regionu. Jestem przekonany, że taką instytucją może stać się Fundusz Górnośląski - podkreślił Saługa.

Nie wiadomo jeszcze, kto zajmie miejsce Skowronek. Po jej odejściu zarząd województwa tworzą: Saługa oraz Stanisław Dąbrowa (PSL), Kazimierza Karolczak (wybrany do sejmiku z listy SLD) i Henryk Mercik (Ruch Autonomii Śląska).

Skowronek jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a także Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Od 1992 r. pracowała w Urzędzie Miasta w Rudzie Śląskiej, gdzie była naczelnikiem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, a następnie wiceprezydentem ds. oświaty, kultury, sportu, zdrowia i spraw społecznych. Podobną tematyką zajmowała się w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, piastując stanowisko wiceprezydenta tego miasta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum