Akcja #jedenetat: czy 4 grudnia pielęgniarki porzucą dodatkowe dyżury?

Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2017 05:23

Poznali się w sieci
Przy okazji wyjaśnia też, skąd pomysł na nazwę stowarzyszenia. Cyfrowe, bo członkowie poznali się w sieci.

- Różni nas wiele, a udało nam się stworzyć wspaniały zespół. Na walnym zebraniu pod
kierownictwem Katarzyny Kowalskiej wypracowaliśmy plan działań na najbliższe 6 miesięcy i zapoznaliśmy z nim naszych gości, przewodniczącą Izby Pielęgniarek i Położnych na region częstochowski oraz przewodniczącą związku zawodowego - mówi sekretarz SPC.

Przyznaje, że członkowie stowarzyszenia liczyli, że organizacje pielęgniarskie będą mówić jednym głosem i włączą się przynajmniej w ogłoszenie informacji o akcji #jedenetat.

- Twitt wysłany z oficjalnego konta NIPiP informujący o akcji dawał taką nadzieję. Niestety, został usunięty. OZZPiP też milczy. Może przyczyną jest to, że działamy oddolnie, ale nikt tak jak pielęgniarki i położne pracujące bezpośrednio z pacjentem nie odczuwa katastrofalnej sytuacji w opiece nad polskimi chorymi - podkreśla Romanowski.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zapewnia, że podejmuje wszelkie działania na różnych szczeblach, aby podnieść prestiż i godność zawodu rozumiane zarówno jako odpowiednie warunki do pracy, jak i godziwe wynagradzanie.

- Uważamy, że określenie wspólnych celów i podjęcie wspólnych działań, aby mówić jednym głosem pomoże osiągnąć cel, jakim jest właściwy szacunek i godność zawodu. Trzeba też podkreślić, że ta jedność i wspólne cele zostały wypracowane razem z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim. Wszyscy koncentrujemy się więc na wypracowaniu najlepszych rozwiązań dla naszych zawodów, które na trwałe ukonstytuują powagę zawodów i wprowadzą zmiany w całym systemie służby zdrowia - odpowiada Rynkowi Zdrowia Zofia Małas, prezes NRPiP. 

Dzień to za mało, bo obnażyć problem
Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, odnosi się do naszych pytań bardziej szczegółowo. Deklaruje, że OZZPiP popiera wszelkie działania służące eksponowaniu problemów reprezentowanej przez związek grupy zawodowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum