Agencję Badań Medycznych z ramienia MZ nadzorować będzie....

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2019 15:46

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko będzie nadzorowała działalność Agencji Badań Medycznych - wynika z opublikowanego w piątek (5 kwietnia) zarządzenia szefa resortu Łukasza Szumowskiego w sprawie czynności sekretarza i podsekretarzy stanu.

Agencję Badań Medycznych z ramienia MZ nadzorować będzie....
Fot. archiwum

Zarządzenie zmienia dotychczasowe, wydane przez ministra w lutym tego roku.

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko nadal nadzorować będzie działalność m.in. Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i uczelni medycznych". Do nadzorowanych jednostek dodano jej ABM.

Agencja Badań Medycznych została powołana niedawno. Na początku marca tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jej utworzeniu. Resort zdrowia, który odpowiadał za opracowanie koncepcji, wyjaśniał, że powołanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań.

Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum