Agencja Rozwoju Szpitali zyska bardzo szerokie uprawnienia. Rodzi się superurząd?

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia10 czerwca 2021 12:40

Nie milkną komentarze dotyczące planowanej przez resort zdrowia reformy szpitalnictwa. Spore emocje budzi pomysł powołania Agencji Rozwoju Szpitali i korpusu menedżerskiego.

Agencja Rozwoju Szpitali zyska bardzo szerokie uprawnienia. Rodzi się superurząd?
Pomysł powołania Agencji Rozwoju Szpitali budzi spore emocje; FOT. Shutterstock
 • Wprowadzenie reformy jest niezbędne, ze względu na sytuację finansową szpitali - podkreśla wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski
 • Pomysły co do planowanych zmian w szpitalnictwie rodzą się żywiołowo w głowach rządzących - uważa Marcin Pakulski
 • Nie wiadomo, czy Agencja Rozwoju Szpitali (ARS) będzie instytucją kontrolno-nadzorująca czy finansowo-zarządczą - wskazuje były szef NFZ
 • ARS zajmowałaby się między innymi certyfikacją osób, które mogłyby zarządzać publicznymi szpitalami

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, rząd odstąpił od zapowiadanej wcześniej centralizacji szpitalnictwa - w tym przejęcia placówek samorządowych przez Skarb Państwa. Takiego wariantu jeszcze w styczni br. nie wykluczał minister zdrowia Adam Niedzielski.

ARS, czyli nowy, bardzo ważny urząd

Ostatecznie, zgodnie z opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia 31 maja raporcie zawierającym główne założenia reformy polskiego szpitalnictwa, ma ona się skupić, między innymi na powołaniu Agencji Rozwoju Szpitali (ARS).

Z jednej strony ARS ma zadbać o restrukturyzację placówek w najgorszej sytuacji finansowej, a z drugiej o rozwój tych w dobrej kondycji.

Przypomnijmy, że szpitale zostaną podzielone (według ich sytuacji finansowej) na kategorie od A - dla najlepszych do D - dla najsłabszych. Zmieni się też dotychczasowa sieć szpitali i zasady ich finansowania. Projekty odpowiednich ustaw mają być gotowe na przełomie czerwca i lipca.

- Wprowadzenie reformy jest niezbędne, ze względu na sytuację finansową szpitali. Obecne zadłużenie sięga kilkunastu miliardów złotych, a zobowiązania wymagalne wynoszą ok. 2 miliardów złotych - powiedział 25 maja podczas webinarium pt. „Restrukturyzacja szpitali” zorganizowanego przez Pracodawców RP wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Pomysły rodzą się żywiołowo

Co o planowanych zmianach w naszym szpitalnictwie sądzi były prezes NFZ Marcin Pakulski?

- Za bardzo nie wiadomo, jakie mają być zadania i kompetencje Agencji Rozwoju Szpitali. Pomysły co do planowanych zmian jak widać rodzą się żywiołowo w głowach rządzących. Nie wiadomo, czy ma to być instytucja kontrolno-nadzorująca czy finansowo-zarządcza. To zupełnie dwa różne bieguny - powiedział Marcin Pakulski w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Dodał, że problemy szpitali są różnorodne, od braków kadrowych poprzez niedostosowaną do współczesnych wymagań infrastrukturę, po niedostateczny poziom finansowania świadczeń zdrowotnych.

- No więc, co i jak Agencja ma restrukturyzować? Cięcie kosztów nie wchodzi w grę. Poprawa struktury świadczeń może być niemożliwa ze względu na braki personelu i nieodpowiednią infrastrukturę - mówi Pakulski.

Ważne pytania bez odpowiedzi

- Ale może, czego bym sobie życzył, Agencja będzie w stanie przygotować odpowiednie rekomendacje dotyczące tych trzech obszarów funkcjonowania szpitali wiążące na tyle, że w ślad za nimi nastąpią odpowiednie zmiany i inwestycje? - zastanawia się były szef NFZ.

Przyznaje też, że nie jest dla niego jasne, według jakich kryteriów powinna być przeprowadzona kategoryzacja szpitali (A, B, C, D).

- Natomiast opierając się na wypowiedziach przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia rodzą się pewne obawy co do słuszności tych założeń. Wynika z nich, że placówki niezadłużone będą mieć więcej pieniędzy, a te które są zadłużone będą restrukturyzowane „do upadłego”. Mam jeszcze pytanie o to, co stanie się z wysoko zadłużonymi instytutami medycznymi i szpitalami klinicznymi? - pyta Marcin Pakulski w wywiadzie dla portalu Prawo.pl.

Korpus menedżerski rękojmią jakości zarządzania?

Raport przygotowany przez ministerialny zespół zakłada też poprawę jakości zarządzania. Zespół rekomendował w tym celu, między innymi utworzenie korpusu menedżerskiego. Certyfikacją osób, które mogłyby zarządzać szpitalami publicznymi, także zajęłaby się Agencja Rozwoju Szpitali.

Utworzenie korpusu menedżerskiego MZ zapowiadało już grudniu ubiegłego roku, kiedy minister zdrowia powoływał zespół ekspertów pracujących na reformowaniem szpitalnictwa. Pomysł ten od początku budzi spore kontrowersje.

Zdaniem Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali, certyfikacja czy licencjonowanie jest potrzebne wtedy, gdy np. przeważająca liczba osób wykonujących dany zawód nie posiada odpowiednich kwalifikacji.

- Ale taka sytuacja w zarządzaniu polskimi szpitalami nie występuje - powiedział niedawno w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. - Mamy od dawna uczelnie kształcące takich menedżerów, coraz częściej na poziomie MBA, a każdy dyrektor szpitala w naszym kraju posiada odpowiednie kwalifikacje i już jest certyfikowany - stwierdził prezes PFSz w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Szpitalem nie kieruje jedna osoba

Natomiast Jerzy Gryglewicz z Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego wskazuje, że w zarządzaniu szpitalem nie zawsze same certyfikaty są najważniejsze. Liczą się też określone zdolności i predyspozycje. - Są menedżerowie sprawdzający się praktycznie w podmiotach bardzo różnych branż. Poza tym pamiętajmy, że szpitalem nie kieruje jedna osoba, ale zespół, w tym dyrektor medyczny - zaznacza.

- Zresztą właśnie z obsadzaniem stanowiska dyrektora medycznego mamy największy problem. Dla wielu lekarzy (tylko oni mogą pełnić tę funkcję) branie na siebie współodpowiedzialności za kierowanie placówką i jej wynik ekonomiczny, przy obecnych zarobkach dyrekcji publicznych szpitali, nie jest zbyt atrakcyjne - stwierdza Jerzy Gryglewicz.

Zauważa, że sam korpus certyfikowanych menedżerów w ochronie zdrowia nie wyeliminuje problemu czasami dość przypadkowych kandydatów na stanowiska zarządcze w publicznej ochronie zdrowia oraz osób z politycznego nadania. - Muszą być jeszcze chętni do tworzenia takiego korpusu. Dlatego powtórzę, że kluczowe jest powiązanie możliwie atrakcyjnych zarobków menedżerów z ekonomicznym wynikiem kierowanych przez nich podmiotów - zaznaczył ekspert w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Również w opinii Marcina Pakulskiego certyfikat nie zadecyduje o rzeczywistych umiejętnościach menedżera: - Liczy się jeszcze jego doświadczenie, cechy osobiste. Gdyby certyfikaty rozwiązywały sprawę to firmy head hunterskie nie miałyby co robić w biznesie. Tak więc podchodzę do tej idei z dużą rezerwą - przyznaje w portalu Prawo.pl były szef NFZ.

***

O funkcjonowaniu szpitali będziemy rozmawiali podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.) w trakcie sesji:

Szpitale w Polsce cz. I - organizacja i zarządzanie (14 czerwca, godz. 14:30-16:00)

 • Projektowane rozwiązania legislacyjne: restrukturyzacja, przekształcenia właścicielskie i konsolidacja placówek
 • Zarządzanie centralne czy samorządowe - nowoczesne planowanie działalności szpitalnej: zakres programowy i populacja objęta opieką, architektura i organizacja, zarządzanie kadrami
 • Szpital w dobie pandemii COVID-19 i potencjalnych kolejnych epidemii - główne wyzwania organizacyjne i zarządcze
 • Czy epidemia sprzyja wdrażaniu innowacji w zarządzaniu szpitalami?

Szpitale w Polsce cz. II - finansowanie (14 czerwca, godz. 16:30-18:00)

 • Wpływ pandemii na sytuację finansową szpitali - przegląd wybranych wskaźników rok do roku - 2019 vs. 2020
 • Na jaką tarczę finansową mogły/mogą liczyć szpitale?
 • Redefinicja sieci szpitali - czy ryczałt się sprawdził?
 • Do jakiego modelu finansowania szpitali zmierzamy?
 • Inwestycje, polityka zakupowa, optymalizacja szpitalnych kosztów
 • Premiowanie jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych w szpitalach - temat do dyskusji po pandemii?

Program całego Kongresu i rejestracja: hccongress.pl

14 i 15 czerwca br. wydarzenie odbędzie się w hybrydowej formule (stacjonarnie - w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach - i online).

16 czerwca debaty przeprowadzone zostaną wyłącznie online.

Transmisje online wszystkich kongresowych debat, wykładów i prezentacji dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl. Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane będą także w portalu rynekzdrowia.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum