Affidea digitalizuje ścieżkę pacjenta w diagnostyce obrazowej

Autor: Tekst zewnętrzny • Źródło: Artykuł informacyjny Affidea15 grudnia 2021 11:02

Affidea – europejski lider diagnostyki obrazowej – wdrożyła właśnie w Polsce innowacyjną, w pełni zdigitalizowaną ścieżkę pacjenta. Pacjenci i ich lekarze uzyskali dostęp online do obrazów wykonanych techniką rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ponadto, na badania rezonansem i tomografem można teraz umawiać się online, w przyjazny sposób, m.in. przy wykorzystaniu e-skierowań zarówno za pomocą urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych.

Fot. Affidea

Dostęp on-line do obrazów z diagnostyki

Z myślą o wygodzie swoich pacjentów i lekarzy kierujących na badania, Affidea Polska wdrożyła dwa innowacyjne rozwiązania: Portal Pacjenta i Portal Lekarza.

Portal Pacjenta umożliwia pacjentom przeglądanie obrazów z wykorzystaniem specjalistycznej przeglądarki bez konieczności instalacji jakiegokolwiek oprogramowania. Dodatkowo mają oni możliwość pobrania obrazów badań w standardowym dla diagnostyki obrazowej formacie DICOM lub w innej formie, jak chociażby plik pdf. Dzięki nowemu portalowi uzyskują też dostęp – w dowolnym czasie oraz z dowolnego miejsca – do historii swoich badań wykonanych w Affidea. Mogą także w łatwy sposób udostępnić obrazy i opisy badań poprzez wysłanie zaszyfrowanego linku na adres e-mail lekarza prowadzącego lub innej upoważnionej osoby.

Z punktu widzenia ochrony danych osobowych, portal poprawia komfort i szybkość realizacji praw pacjentów wynikających z RODO, takich jak prawo dostępu do swoich danych osobowych, a także stwarza możliwości przesyłania ich upoważnionym osobom. Wdrożone środki bezpieczeństwa opierają się na uwierzytelnianiu wielopoziomowym, portal jest więc bezpieczniejszą formą udostępniania dokumentacji medycznej niż papierowa.

Rozwiązania streamingowe w medycynie

Portal Lekarza umożliwia natomiast lekarzom zlecającym rezonans lub tomografię dostęp do obrazów i opisów badań pacjentów, którym wystawili skierowanie. Obrazy są dostępne w portalu tuż po zakończeniu badania, pozwalając lekarzom kierującym na dokonanie wstępnej oceny wyników jeszcze przed kolejną wizytą pacjenta. Podobnie jak pacjenci, lekarze mają też możliwość wyświetlania obrazów w specjalistycznej przeglądarce z funkcjami radiologicznymi wbudowanej w portal. Mogą je również pobrać i odtworzyć w innej preferowanej przez siebie przeglądarce diagnostycznej do plików DICOM.

Wdrożone nowe Portale Pacjenta i Lekarza skracają proces diagnostyczny poprzez zapewnienie szybkiego przepływu informacji pomiędzy placówką diagnostyczną Affidea, pacjentem i lekarzem zlecającym badanie rezonansem lub tomografem. Ułatwiają też konsultacje między lekarzami zaangażowanymi w proces leczeniamówi dr hab. Michał Kwieciński, Prezes Affidea Polska i Senior Vice President, Regional COO grupy Affidea.

Pojedyncze pliki z obrazami badań rezonansem mają rozmiar do kilkuset megabajtów, a całe repozytorium firmy diagnostycznej to rząd wielkości petabajta. Dlatego płynne, online’owe udostępnianie obrazów zaawansowanej diagnostyki przez internet szerokiej rzeszy odbiorców w zabezpieczony sposób stanowi spore wyzwanie technologiczne i wymaga stosowania rozwiązań znanych z platform streamingowych serwisów filmowychdodaje Kwieciński.

Uzupełnieniem wspomnianych portali jest udostępniony przez Affidea pacjentom online’owy system do rezerwacji badań rezonansu i tomografu, obsługujący e-skierowania.

Dzięki użyciu e-skierowań podstawowe dane pacjenta i szczegóły zleconego badania pobierają się automatycznie do naszego systemu. Pacjentom ułatwia to proces rejestracji, a firmie pozwala w lepszy sposób zaplanować czas potrzebny na wykonanie badania i dzięki temu zwiększyć ich dostępność dla pacjentów.komentuje Bartłomiej Biały, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Affidea Polska.


O Grupie Affidea
Affidea (www.affidea.com) to największy europejski dostawca usług obrazowania diagnostycznego, opieki ambulatoryjnej i onkologicznej działający w 314 ośrodkach w 15 krajach Europy.

Grupa Affidea współpracuje z ponad 9 tysiącami specjalistów, obsługując rocznie ponad 10 milionów pacjentów. Dzięki wdrożonym procedurom bezpieczeństwa pacjenta, Affidea jest najczęściej nagradzaną przez Europejskie Towarzystwo Radiologiczne firmą w diagnostyce obrazowej w Europie – w jej skład wchodzi ponad 50% wszystkich ośrodków wyróżnionych w ramach Eurosafe Star Wall. Grupa należy do portfela spółek związanych z rodziną Bertarelli, którą wspiera firma Waypoint Capital.

O Affidea Polska
Affidea Polska specjalizuje się w diagnostyce obrazowej (m.in. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy pozytonowa tomografia \ emisyjna), a także w radioterapeutycznym leczeniu pacjentów onkologicznych. Affidea posiada w naszym kraju 35 centrów medycznych, w tym 28 placówek diagnostyki obrazowej, 4 ośrodki PET oraz 3 ośrodki radioterapeutyczne.

Firma zatrudnia ponad 1 100 pracowników oraz wykonuje rocznie ponad 350 tysięcy badań w ramach refundacji NFZ i prywatnie. Affidea jako jedyny podmiot medyczny w Polsce posiada przyznane przez Europejskie Towarzystwo Radiologiczne wyróżnienie za wysokie standardy związane z jakością badań diagnostycznych oraz ochroną radiologiczną pacjentów. Uzyskała też Certyfikat jakości i bezpieczeństwa radiologicznego przyznawany przez Międzynarodowe Towarzystwo Radiologiczne – oficjalnego partnera Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Radiologii.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum