Adam Struzik: przekształcenia publicznych ZOZ-ów są obiecujące

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2011 18:02

Od stycznia dwa szpitale samorządu województwa mazowieckiego funkcjonują jako spółki. Do końca 2011 roku przekształconych zostanie kolejnych 5 placówek.

Adam Struzik: przekształcenia publicznych ZOZ-ów są obiecujące

 Czy warto przekształcać szpitale? Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że to "proces trudny, ale perspektywiczny".

Decyzje o przekształceniu pięciu szpitali w spółki prawa handlowego samorząd Mazowsza podjął w połowie 2009 r. Zmiany zaplanowano wprowadzić w: Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, Wojewódzkim Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa STOCER w Konstancinie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach.

– Zostały zarejestrowane spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa. Równolegle prowadzone były dwa procesy: likwidacji SPZOZ-ów i rejestracji spółek – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Monika Sokulska, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Od 1 stycznia br. Wojewódzki Szpital Bródnowski i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach zaczęły funkcjonować jako spółki. – Obie placówki ruszyły z kontraktem z NFZ utrzymanym na dotychczasowym poziomie, na czele spółek stanęli prezesi, zmieniły się nazwy placówek i – co najważniejsze – możliwości rozwoju – podkreśla Sokulska.

Jak przyznaje nam marszałek Adam Struzik, było wiele przesłanek do przekształcania placówek. – Od konieczności odcięcia balastu w zadłużenia, z czym mieliśmy do czynienia w przypadku Szpitala Bródnowskiego, aż po stworzenia nowych możliwości rozwoju – to dotyczy szpitala w Siedlcach – mówi marszałek Struzik.

Zaznacza, że komercjalizacja daje szansę na rozwój także tym placówkom, które nie mają problemów finansowych. W takiej sytuacji jest np. Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, które jako spółka zadebiutuje już za miesiąc.

Sytuacja finansowa Centrum jest w dobra. W praktyce jednak ograniczony zakres świadczeń refundowanych w ramach NFZ blokował rozwój lecznicy.

– Przekształcenie WCS w spółkę Mazowieckie Centrum Stomatologii daje nam szanse na poszerzenie oferty o świadczenia komercyjne, a to pozwoli na pełne wykorzystanie zarówno kadry, jaki i sprzętu medycznego. Nowa forma działalności pomoże nam konkurować z prywatnymi klinikami i zacząć zarabiać – przyznaje Tatiana Garstka, prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Stomatologii.

Jeszcze w tym półroczu przekształcone ma zostać także Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Jak zapewnia marszałek Struzik, przekształcenie szpitali w żaden sposób nie ograniczy dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Teresa Bogiel, prezes Bródnowskiego Centrum Medycznego podkreśla, iż szpital w nowej formie rozpoczął rok nie tylko z większym kontraktem niż w 2010 r., ale z nowym sprzętem i czystym kontem, a to daje gwarancje pacjentom na bezpłatne świadczenia nawet na lepszym niż wcześniej poziomie.

– W najbliższych miesiącach powinien skrócić się czas oczekiwania na konsultacje w poradniach specjalistycznych. Część pacjentów skorzysta bowiem z komercyjnej oferty spółki – mówi prezes Bogiel.

Obecnie oferta komercyjna Centrum obejmuje jedynie poradnie specjalistyczne. Od lutego zostanie rozszerzona o oddziały szpitalne.

 


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum