Aby w szpitalach było lepiej, trzeba pomóc Funduszowi

Autor: Krzysztof Tuczapski • • 16 kwietnia 2010 06:48

Województwo lubelskie jest jedynym, w którym nie zapłacono szpitalom za świadczenia wykonane w ramach zawartych umów w 2009 r. (tzw. kompensata IV kwartału ub.r.). Nikt nawet obecnie nie myśli o nadwykonaniach, tylko o środkach, które były zagwarantowane w kontraktach z NFZ na 2009 rok! - przypomina Krzysztof Tuczapski, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego i przewodniczący Konwentu Szpitali Zamojszczyzny. - Chodzi o tzw. ruch pomiędzy poszczególnymi zakresami świadczeń, do którego upoważnia nas paragraf 20 i 21 ogólnych warunków umów.

Tylko w placówkach skupionych w Konwencie Szpitali Zamojszczyzny kwota ta wynosi ok. 3,5 mln zł. Do tego dochodzą nieuregulowane w 100% należności leki w ramach w onkologicznych programów terapeutycznych. W moim szpitalu jest to suma 170 tys. zł.

Sytuacji tej nie jest winien oddział Funduszu, ale brak środków finansowych. Dyrektorzy oddziałów NFZ są jak akrobaci na cienkich finansowych linach, dokonując ekwilibrystycznych sztuczek łatania budżetów. Na Lubelszczyźnie problem jest najbardziej odczuwalny, co grozi niezbilansowaniem wszystkich szpitali w bieżącym roku. Moje zdanie, które przedstawiam również na Komisji Trójstronnej, jest takie, że bez pomocy budżetu państwa dziury tej nie uda się załatać. Na koniec roku deficyt NFZ może wynieść ok. 3 mld zł.

25 lutego br. podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, przedstawił informację o wysokości kontraktów z zakresu leczenia szpitalnego zawartych na rok 2010 r. Z informacji tych wynika, że tegoroczny budżet zmniejszy się o ok. 2% w stosunku do budżetu na koniec 2009 r. Prezes poinformował, że planowana strata NFZ na koniec 2010 r. ma wynieść ok. 1 mld zł i ma być pokryta z funduszu zapasowego.

Przedstawiając problemy występujące w woj. lubelskim, przypomniałem, że dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ nie zgodził się na przesunięcia środków finansowych w ramach zawartych kontraktów pomiędzy poszczególnymi zakresami świadczeń za IV kwartał 2009 roku, jak też nie uregulował wszystkich należności za leki stosowane w onkologicznych programach terapeutycznych.

Prezes Jacek Paszkiewicz uznał, że takie działania mogą narazić NFZ na przegrane sprawy przed sądem i z tego punktu widzenia są niekorzystne. Poprosił o przesłanie dokumentacji, potwierdzającej, że takie działania są w woj. lubelskim prowadzone. Pismo w tej sprawie zostało już skierowane do Centrali NFZ przez Konwent Szpitali Zamojszczyzny oraz innych świadczeniodawców z naszego terenu.

W trakcie tego samego posiedzenia, wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował, że obecnie jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy, który umożliwi powiązanie składki z rolniczego ubezpieczenia z płacą minimalną, tak, żeby zapewnić wyższy spływ składki z systemu KRUS.

Został powołany zespół międzyresortowy, który do końca kwietnia ma zdiagnozować i uprościć przepływ składki zdrowotnej płaconej przez budżet państwa. Obecnie pośredniczy w tym wiele instytucji, z których każda pobiera określoną wartość od zarządzania, co powoduje obniżenie wysokości funduszy spływających bezpośrednio do NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum