Aborcyjne oszustwo czy błąd w statystyce?

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2014 10:43

Rząd twierdzi, że w 2012 r. przeprowadzono w Polsce 757 legalnych zabiegów przerwania ciąży. NFZ podaje, że było ich 1207. Różnica 450 zabiegów jest niebagatelna. Kto oszukuje w statystykach? - zastanawia się Rzeczpospolita.

Dane liczbowe, które Donald Tusk zaprezentował w Sejmie w sprawozdaniu z wykonania w 2012 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, różnią się od tych, które Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał fundacji Pro - Prawo do życia.

Premier w swoim sprawozdaniu opierał się na danych, które wszystkie publiczne szpitale w Polsce raz w roku przesyłają do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Także NFZ swoje dane pozyskuje od szpitali, ale na podstawie rozliczonych usług zdrowotnych. Szpitale kwalifikują wykonane świadczenia do ściśle określonej i oznaczonej specjalnymi kodami grupy (w tym przypadku do grupy M17 - indukcja poronienia) w ramach systemu jednorodnych grup pacjentów (JGP).

Rzecznik NFZ zapowiada, że rozbieżności między oficjalnymi danymi szpitali, które wykazują w sprawozdaniach do CSIOZ, a liczbą rozliczonych świadczeń z funduszu ”będą przedmiotem wzmożonego nadzoru".

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum