×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

AOTMiT wyliczył zarobki medyków: kierowca karetki 21,33 zł, pielęgniarka 27,11 zł, ratownik 29,30 zł, lekarz: 74 zł

Autor: oprac. LJ • Źródło: AOTMiT11 września 2021 08:12

Zarobi medyków. Ile zarabia ratownik i kierowca karetki? Na podstawie danych przekazanych przez świadczeniodawców, AOTMiT pokazała przykładowe wartości godzinowych stawek podstawowych i efektywnych personelu zespołów ratownictwa medycznego.

AOTMiT wyliczył zarobki medyków: kierowca karetki 21,33 zł, pielęgniarka 27,11 zł, ratownik 29,30 zł, lekarz: 74 zł
AOTMiT wylicza, kto ile zarabia: kierowca karetki, pielęgniarka, ratownik i lekarz. Fot. AdobeStock
 • W Polsce mamy blisko 1600 zespołów ratownictwa medycznego, z których 79% stanowią zespoły podstawowe, a 21%, to zespoły typu S
 • Wyniki analizy kosztów wskazują, że koszty wynagrodzeń dla ZRM P stanowią 80,5% ogółu kosztów przypadających na dobokaretkę
 • Pozostałe 19,5% stanowią koszty eksploatacyjne

Zarobki medyków. AOTMiT wylicza, ile zarabia ratownik, ile kierowca karetki

Agencja Oceny Technologii Medycznych opublikowała raport w sprawie przygotowania wyceny świadczeń udzielanych przez podstawowe i specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego (dobokaretki).

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w 2021 roku świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego udzielane są przez 212 dysponentów. Podmioty te dysponują łącznie flotą w liczbie 1 594 zespołów ratownictwa medycznego, z których 79% stanowią zespoły podstawowe, a zaledwie 21%, to zespoły typu S.

Sprawdź: Ile zarabia pielęgniarka i lekarz? Różnice w płacach są ogromne

W ujęciu kwotowym nakłady NFZ na funkcjonowanie ZRM P stanowią 71% wydatków na finansowanie ryczałtów dobowych w ramach ratownictwa medycznego, a 29% przypada na ZRM S.

W wyniku przeprowadzonych analiz kosztowych proponuje się następujące wartości ryczałtów za dobokaretki:

 • świadczenia udzielane przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego (dobokaretka typu P): 4 187 – średni wzrost nominalny o 1 035 zł,
 • świadczenia udzielane przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego (dobokaretka typu S):  5 583 – średni wzrost nominalny o 1 426 zł.

Wyniki analizy kosztów wskazują, że koszty wynagrodzeń dla ZRM P stanowią 80,5% ogółu kosztów przypadających na dobokaretkę. Pozostałe 19,5% stanowią koszty eksploatacyjne.

Wprowadzenie w życie proponowanych wycen będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami po stronie płatnika publicznego w wysokości 250,6 mln zł netto, tj. po uwzględnieniu wszystkich obecnych strumieni finansowania świadczeń z zakresu zespołów ratownictwa medycznego, co odpowiada zwiększeniu ponoszonych nakładów w obszarze o 13%.

Czytaj więcej: Jest nowa wycena dobokaretki. Zacznie obowiązywać od 1 października

Ile zarabia ratownik, ile lekarz, pielęgniarka, kierowca

Podstawa zatrudnienia pracownika ma bezpośrednie przełożenie na wysokość jego stawki wynagrodzenia. W przypadku pracowników wyróżnić należy następujące typy:

 • Stawka podstawowa – stawka brutto wynikająca bezpośrednio z umowy, będąca postawą naliczenia przysługujących pracownikowi pochodnych od wynagrodzenia,
 • Stawka efektywna – stawka podstawowa wraz z przysługującymi pracownikowi pochodnymi od wynagrodzenia. Obejmuje między innymi dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny, dodatek za pracę w noce i święta, dodatek wyjazdowy, itp.

Agencja podała też przykładowe wartości godzinowych stawek podstawowych i efektywnych poszczególnych kategorii personelu, które różnią się pomiędzy województwami.

Informacje o kosztach osobowych pochodziły z danych przekazanych przez świadczeniodawców za lipiec 2021 r., tj. po uwzględnieniu podwyżek wynagrodzeń wynikających z Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, dla poszczególnych grup zaszeregowania, w podziale na:

 • Umowy o pracę.
 • Umowy cywilnoprawne, tj. umowy zlecenia oraz umowy kontraktowe.

Stawka godzinowa dla lekarza: od 74 do 107 zł

Kierowca zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej w woj. warmińsko-mazurskim zarabia 21,33 zł, a na umowie o pracę 20,17 zł.

Minimalne wynagrodzenie ratownika medycznego na umowie cywilnoprawnej wynosi 29,30 zł (województwo kujawsko-pomorskie) oraz na umowie o pracę 24,41 zł (województwo mazowieckie i lubuskie), zaś maksymalne na umowie cywilnoprawnej 39,69 zł (województwo pomorskie) oraz na umowie o pracę 27,78 zł (województwo dolnośląskie).

Stawka lekarza na umowie cywilnoprawnej waha się od 74,05 zł (województwo śląskie) do 107,23 zł (województwo lubuskie), zaś na umowie o pracę wynosi 33,32 zł w województwie śląskim.

Zakres stawek pielęgniarek wynosi na umowie cywilnoprawnej od 27,11 zł (województwo kujawsko-pomorskie) do 44,21 zł (województwo śląskie). W tym województwie pielęgniarka na umowie o pracę zarobi 25,04 zł.

Godzinowe efektywne stawki członków ZRM

Stawka kierowcy zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej waha się od 21,80 zł (województwo warmińsko-mazurskie) do 31,50 zł (województwo wielkopolskie). W woj. warmińsko-mazurskim kierowca na umowie otrzyma 27,73 zł.

Lekarz na umowie cywilnoprawnej zarabia od 74,51 zł (województwo lubelskie) do 107,86 zł (województwo lubuskie). Na umowie o pracę w wo. śląskim dostanie 57 zł.

Zakres stawek pielęgniarek wynosi na umowie cywilnoprawnej od 30,41 zł (województwo opolskie) do 52,62 zł (województwo mazowieckie) oraz na
umowie o pracę od 39,29 zł (województwo małopolskie) do 58,5 zł (województwo kujawsko-pomorskie).

Maksymalne wynagrodzenie ratownika medycznego na umowie cywilnoprawnej wynosi 40,95 zł (województwo opolskie) oraz na umowie o pracę 46,4 zł (województwo kujawsko-pomorskie).

 AOTMiT wylicza:

 • kierowca karetki 21,33 zł za godzinę,
 • pielęgniarka: 27,11 zł,
 • ratownik: 29,30 zł,
 • lekarz: 74 zł

Ratownik medyczny zarabia tu 3881 euro. Lekarz pogotowia - 14 tys. euro

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze