AOTMiT wyceniła terapię protonową w Centrum Cyklotronowym

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2016 11:20

50 tys. zł za dorosłych i 73 tys. zł w przypadku dzieci - tyle NFZ będzie płacił jedynemu w Polsce Centrum Cyklotronowemu w krakowskich Bronowicach za naświetlanie części nowotworów wiązką protonów - poinformowało w czwartek (7 kwietnia) radio RMF FM.

Stanowisko terapii protonowej w Centrum Cyklotronowym. Fot. Archiwum

Jak ustalił reporter RMF FM, Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji dwa razy analizowała koszty protonoterapii w Krakowie.
 Ostatecznie ustalono, że samo naświetlanie powinno kosztować 43 tys. zł plus koszty planowania i przygotowania. W przypadku dzieci to 30 tys. zł, a dorosłych - 17 tys. zł. W sumie daje to kwoty: 50 tys. zł za dorosłych i 73 tys. zł w przypadku dzieci.

Krakowskie centrum mówiło o kwotach zbliżonych do 100 tys. zł.

Odrębnie finansowana może być hospitalizacja, a także np. znieczulanie i usypianie - to ostatnie konieczne w przypadku dzieci.Wycena trafia właśnie do ministra zdrowia. Od tego, jak szybko opublikuje rozporządzenie koszykowe i jak szybko NFZ podpisze kontrakt, zależy, kiedy chorzy z nowotworami głowy i szyi będą leczeni. Może to być od 1 lipca lub dopiero od przyszłego roku.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum