AOTMiT: wycena świadczeń jest taka sama dla wszystkich szpitali tymczasowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 20:18

Wycena świadczeń w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie dotyczy wszystkich szpitali tymczasowych w Polsce - poinformowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). To odpowiedź agencji m.in. na uwagi o konflikcie interesów, który miał się pojawić przy taryfikacji tych usług.

AOTMiT: wycena świadczeń jest taka sama dla wszystkich szpitali tymczasowych
Szpital Narodowy w Warszawie. FOT. Agencja Rezerw Materiałowych/Facebook

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba kontynuowali we wtorek kontrolę w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która na zlecenie resortu zdrowia wykonała wycenę funkcjonowania szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Operatorem dla tej lecznicy jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Według posłów KO przy wycenie świadczeń w szpitalu na Stadionie Narodowym doszło do konfliktu interesów. Zwrócili uwagę, że dyrektor administracyjno-ekonomiczny szpitala MSWiA Adrian Bochnia jest jednocześnie na etacie w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Drugi przypadek konfliktu interesów, mówili posłowie KO, dotyczy innego wicedyrektora szpitala MSWiA Artura Zaczyńskiego i jednocześnie szefa projektu "Szpital Narodowy". Zasiada on bowiem w Radzie Przejrzystości przy AOTMiT, czyli organie doradczym zajmującym się oceną procedur medycznych.

Do tych zarzutów odniosło się biuro prasowe AOTMiT. "W zakresie możliwych konfliktów interesów osób pracujących lub współpracujących z AOTMiT, o których informowali posłowie, wyjaśniamy, że pierwsza ze wspomnianych osób jest jednym z 20 członków Rady Przejrzystości. Rada Przejrzystości natomiast nie bierze udziału w procesie taryfikacji usług, a jedynie opiniuje kwestię związane m.in. z refundacją leków" - poinformowało PAP biuro prasowe Agencji. Jak zaznaczono, kolejna ze wspomnianych osób jest pracownikiem Biura Prawnego Agencji, które to Biuro również nie bierze udziału w procesie taryfikacji.

"Co za tym idzie przedstawione przez posłów tezy nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości i bazują jedynie na zasłyszanych informacjach i domysłach" - stwierdzono w komunikacie.

AOTMiT poinformował też, że wycena sporządzona przez Agencję dotyczy wszystkich szpitali tymczasowych w Polsce, a nie tylko i wyłącznie szpitala na Stadionie Narodowym.

"Raport analityczny dotyczący wyceny świadczeń udzielanych w szpitalach tymczasowych został opublikowany w BIP Agencji w dniu 3 listopada br. Przyjęta wycena, co było od początku komunikowane, nie jest ostateczna. W raporcie podkreślona została konieczność weryfikacji wskaźników cenowych w okresie kolejnych miesięcy w oparciu o rzeczywiście poniesione koszty, na postawie sprawozdań i faktur" - czytamy w komunikacie.

Do sprawy odniósł się we wtorek też Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. W komunikacie zapewniono, że "żaden z wicedyrektorów CSK MSWiA współpracujący z AOTMiT nie brał udziału w czynnościach związanych z wyceną i taryfikacją świadczeń szpitala tymczasowego (SN)".

PAP - Szymon Zdziebłowski

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum