AOTMiT powinna uwzględniać koszty pośrednie, gdy lek nie zostaje objęty refundacją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2018 17:55

Trzeba całościowo spojrzeć na koszty związane z publiczną ochrona zdrowia i zdrowiem publicznym; czas skończyć z myśleniem o wydatkach na te cele tylko z punktu widzenia ministerstwa zdrowia - postulowali uczestnicy "Szczytu Zdrowie 2018".

Roman Topór-Mądry przyznał, że koszty pośrednie nie mają wpływu na decyzje AOTMiT. Fot. PTWP/Lucjusz Cykarski

Debata z udziałem ekspertów z dziedziny medycyny, organizacji służby zdrowia i ekonomii, a także polityków i wysokich urzędników państwowych odbyła się w środę (20 czerwca) w Warszawie. Jej organizatorem był Instytut Ochrony Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH. Spotkaniu towarzyszyło hasło: "Ekonomia, gospodarka, zdrowie - rola kapitału ludzkiego jako podstawy rozwoju społeczno-ekonomicznego państwa".

Prof. Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, specjalista zdrowia publicznego, podkreślił, że należy odejść od "silosowego" patrzenia na wydatki związane z publiczną opieką zdrowia. Wyjaśnił, że chodzi o spojrzenie z punktu widzenia poszczególnych ministerstw.

Odnosząc się do badań dotyczących kosztów bezpośrednich i pośrednich w przypadku chorób reumatycznych, poinformował, że koszty pośrednie, czyli związane m.in. z absencją w pracy, spadkiem produktywności itd., były o kilkaset procent wyższe niż wydatki na leczenie, które obciążyły budżet ministerstwa zdrowia. - To, co widzi minister zdrowia, i to, co widzi minister gospodarki, to zupełnie co innego - powiedział prof. Samoliński.

Wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król wskazał, że rząd dostrzega konieczność szerszego, przekraczającego perspektywę resortową, spojrzenia na finansowanie zadań z dziedziny ochrony zdrowia. Poinformował, że nowa organizacja ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przewiduje finansowanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia.

Uczestniczący w dyskusji eksperci postulowali również, by Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, dokonując analizy w celu rekomendacji wprowadzenia nowego leku na listę refundacyjną, brała pod uwagę nie tylko koszty bezpośrednio z tym związane, ale również negatywne długofalowe efekty ekonomiczne, które mogą wystąpić, jeżeli pacjenci nie będą mieli do niego dostępu.

Prezes AOTMiT Roman Topór-Mądry zwrócił uwagę, że Agencja, analizując możliwości objęcia leku refundacją, ocenia go m.in. pod kątem stosunku kosztów do efektów terapeutycznych. Przyznał, że koszty pośrednie nie mają wpływu na decyzje AOTMiT.

Jak powiedział dr Paweł Goryński z Zakładu Centrum Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności PZH, trudno byłoby jednak dobrać obiektywne kryteria dotyczące oceny kosztów pośrednich.

Wojciech Kamiński

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum