AOTMiT chce przyspieszyć prace nad wyceną w opiece długoterminowej

Autor: Szymon Bijak • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia02 listopada 2022 18:00

W AOTMiT trwa analiza danych w obszarze pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej. — Agencja pracuje nad znalezieniem rozwiązania, które pozwoli na szybsze zaproponowanie i wprowadzenie zmian — poinformowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w odpowiedzi na pismo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

AOTMiT chce przyspieszyć prace nad wyceną w opiece długoterminowej
AOTMiT chce przyspieszyć prace nad wyceną w opiece długoterminowej Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zapowiada przyspieszenie prac nad wyceną w opiece długoterminowej
  • — Aktualnie prowadzona jest wstępna analiza danych z obszaru pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, pozyskanych w latach ubiegłych - czytamy w odpowiedzi AOTMiT-u na pismo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
  • AOTMiT przypomina jednak, że proces zmiany wyceny świadczeń może potrwać nawet kilka miesięcy. - Agencja pracuje nad znalezieniem rozwiązania, które pozwoli na szybsze zaproponowanie i wprowadzenie zmian —wskazano

Nowa wycena w opiece długoterminowej. AOTMiT zapowiada zmiany

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że — w związku z brakiem pieniędzy na podwyżki — coraz częściej dochodzi do wypowiadania umów o pracę przez pielęgniarki pracujące w domowej opiece długoterminowej. 

— Powyższa sytuacja może doprowadzić do załamania się systemu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej w Polsce — ostrzega samorząd pielęgniarek i położnych.

Pismo dotyczące tego problemu zostało wysłane do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. 

NFZ przypomniał, że nie ma wpływu na zmianę sposobu i poziomu metod finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, które zostały opracowane przez AOTMiT, a następnie zaakceptowane przez resort zdrowia. 

Do tematu zwiększania środków w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej odniósł się natomiast AOTMiT. 

— Aktualnie prowadzona jest wstępna analiza danych z obszaru pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, pozyskanych w latach ubiegłych, które są w posiadaniu Agencji, pod kątem ich wykorzystania w procesie taryfikacji — wskazano w odpowiedzi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

Proces taryfikacji może jednak potrwać nawet kilka miesięcy, a "największą część pochłania etap przygotowania danych przez świadczeniodawców, ich weryfikacja i ewentualne niezbędne korekty". 

W piśmie prezes AOTMiT, zapowiada jednocześnie, że poszukiwane jest obecnie rozwiązanie, które pozwoli na szybsze zaproponowanie i wprowadzenie zmian. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum