×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

80 proc. budżetu NFZ idzie na leczenie i leki dla 20 proc. pacjentów

Autor: oprac. MCD • Źródło: PAP, NFZOpublikowano: 18 września 2023 11:33Zaktualizowano: 18 września 2023 13:36

Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował koszty leczenia w 2022 roku. Aż 80 proc. budżetu na świadczenia i leki Fundusz przeznacza dla 20 proc. najbardziej potrzebujących pacjentów.

80 proc. budżetu NFZ idzie na leczenie i leki dla 20 proc. pacjentów
NFZ podsumował koszty leczenia pacjentów. Aż 80 proc. budżetu wydaje na najbardziej potrzebujących pacjentów. Fot. Shutterstock
 •  Na leczenie 100 "najdroższych" pacjentów Fundusz przeznaczył rok temu 218 mln zł. Dla porównania w 2015 r. było to niecałe 128 mln zł
 • - Potwierdziło się, że znacząca część środków jest przeznaczana na dość niewielką liczbę pacjentów - powiedział dyrektor departamentu analiz i monitorowania jakości w Centrali NFZ Filip Urbański
 • Jeśli zatem uszeregować mieszkańców Polski pod względem kosztu leczenia od "najdroższych" do "najtańszych", to koszt leczenia 1 proc. "najdroższych pacjentów" wynosi 31,5 mld zł ze wspomnianych 110 mld

NFZ podsumował koszty leczenia. Na leki i świadczenia wydał w 2022 r. ponad 110 mld zł

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ Paweł Florek poinformował PAP, że zgodnie z raportem Funduszu, na świadczenia medyczne i leki, które można dopasować do konkretnego pacjenta lub świadczenia, NFZ wydał w 2022 roku ponad 110 mld zł. To o przeszło 27 mld zł więcej niż w 2021 r.

Na leczenie 100 "najdroższych" pacjentów przeznaczono 218 mln zł. Dla porównania, w 2015 r. było to niecałe 128 mln zł.

Słowem "najdroższy" - wyłącznie na potrzeby raportu - analitycy nazwali pacjentów, za których leczenie NFZ zapłacił najwięcej. Jednocześnie są to najciężej chorzy pacjenci, którzy wymagali np. kosztownych terapii lekowych.

- Potwierdziło się, że znacząca część środków jest przeznaczana na dość niewielką liczbę pacjentów. Ciekawym jest fakt, że w analizowanym obszarze, jak w wielu innych, obserwujemy tzw. Zasadę Pareta: 80 proc. budżetu jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne 20 proc. najbardziej potrzebującej populacji - wskazał dyrektor Departamentu Analiz, Monitorowania Jakości i Optymalizacji Świadczeń w Centrali NFZ Filip Urbański.

- Wniosek płynący z analizy rozkładu kosztów na populację może być dla wielu osób dość zaskakujący. Okazuje się, że niemal 31,5 mld złotych przeznaczamy na świadczenia dla - uwaga - 1 proc. populacji  - dodał.

Jeśli zatem uszeregujemy mieszkańców Polski pod względem kosztu leczenia od "najdroższych" do "najtańszych", to koszt leczenia 1 proc. "najdroższych pacjentów" wynosi 31,5 mld zł z analizowanych 110 mld zł.

Analitycy NFZ porównali też wiek i płeć pacjentów z kosztami ich leczenia. Z analizy wynika, że najwięcej środków na leczenie NFZ wydaje na pacjentów w grupach: 60-64 lata, 65-69 lata i 70-74 lata.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak zwraca uwagę, że często słyszy pytanie o to, na co idą składki zdrowotne. - W najnowszym raporcie analityków NFZ odpowiada na to pytanie. Nasze wyliczenia dokładnie pokazują, jak w imieniu wszystkich ubezpieczonych, gospodarujemy środkami na zdrowie. Z danych wynika, że na leczenie pacjentów w publicznym systemie wydajemy coraz więcej - podkreślił.

NFZ podnosi, że raport w praktyce pokazuje również, jak działa solidaryzm społeczny, na którym opiera się polski system ochrony zdrowia. Sprowadza się on do prostej zasady, że każdy obywatel, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, płci i przede wszystkim bez względu na wysokość płaconej składki zdrowotnej, powinien otrzymać pomoc medyczną.

- Główną zasadą solidaryzmu społecznego jest bieżące finansowanie opieki zdrowotnej osobom chorym ze składki zdrowotnej, którą opłacają również osoby zdrowe. To oczywiście duże uproszczenie, ale pokazuje mechanizm działania solidaryzmu - wyjaśnia dyrektor Biura Partnerstwa Publicznego i Innowacji w Centrali NFZ Dariusz Dziełak.

Nowy raport monitoringowy NFZ będzie dostępny w portalu "Zdrowe Dane".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze