×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

80 mld euro do podziału. Można składać wnioski

Autor: wnp.pl/Rynek Zdrowia11 grudnia 2013 14:47Aktualizacja: 11 grudnia 2013 14:53

Komisja Europejska ogłosiła w środę (11 grudnia) pierwsze zaproszenia do składania wniosków z puli środków programu wspierania badań i innowacji Horyzont 2020. Łączny jego budżet wyniesie w ciągu siedmiu lat 80 mld euro, z czego w ciągu pierwszych dwóch lat udostępnionych zostanie 15 mld euro.

80 mld euro do podziału. Można składać wnioski
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pieniądze te mają dać nowy impuls rozwojowy europejskiej gospodarce opartej na wiedzy i trafić do tych obszarów, gdzie badania i innowacje mogą przynieść pozytywne zmiany odczuwalne dla wszystkich, przypomina KE. Takich obszarów, na których mają skupiać się działania podejmowane w latach 2014-2015, jest dwanaście. Wśród nich znalazły się między innymi: spersonalizowana opieka zdrowotna, bezpieczeństwo cyfrowe i inteligentne miasta.

Komisja po raz pierwszy określiła priorytety finansowania na najbliższe dwa lata, dzięki czemu badacze i przedsiębiorstwa zyskają jasny obraz kierunku, w jakim zmierza unijna polityka w dziedzinie badań naukowych.

Już teraz można składać wnioski w ramach większości konkursów na projekty finansowane z budżetu na 2014 r., które w przyszłym roku będą sukcesywnie rozszerzane. W budżecie na 2014 r. przeznaczono na ten cel ok. 7,8 mld euro.

Pieniądze te sfinansują przede wszystkim projekty wpisujące się w trzy główne filary programu Horyzont 2020:

• doskonała baza naukowa - ok. 3 mld euro (w tym 1,7 mld na granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla najlepszych badaczy oraz 800 mln euro na stypendia dla młodych badaczy w ramach programu Maria Skłodowska-Curie),

• wiodąca pozycja w przemyśle - 1,8 mld euro (na ugruntowanie wiodącej pozycji Europy w takich branżach przemysłu jak technologie informacyjno-komunikacyjne, nanotechnologia, zaawansowana produkcja przemysłowa, robotyka, biotechnologia i przemysł kosmiczny) oraz

• wyzwania społeczne - 2,8 mld euro (na innowacyjne projekty będące odpowiedzią na siedem wyzwań społecznych określonych w programie Horyzont 2020, dotyczących ochrony zdrowia, rolnictwa, gospodarki morskiej i biogospodarki; energetyki, transportu, działań dotyczących klimatu, ochrony środowiska, efektywnego gospodarowania zasobami i surowcami; samoświadomych społeczeństw i bezpieczeństwa).

Horyzont 2020 jest największym w historii unijnym programem ramowym na rzecz badań naukowych i innowacji. Jego łączny, siedmioletni budżet wynosi blisko 80 mld euro.

Więcej: wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze