500 zł za pacjenta z covidem i po trzy łóżka buforowe w każdym szpitalu. Ministerstwo Zdrowia reorganizuje system

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia30 czerwca 2021 08:45

Ministerstwo Zdrowia reorganizuje system opieki związany z pandemią koronawirusa. - W każdym szpitalu, niezależnie czy będzie wskazany do walki z covidem, będą 2-3 łóżka buforowe - zapowiada Adam Niedzielski.

Jeżeli pacjent będzie covidowy to oprócz tej procedury, która będzie leczona, będzie pewnego rodzaju dodatek finansowy - podał minister zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że obecnie analizowane jest działanie covidowego systemu opieki zdrowotnej
  • Zapowiedział tworzenie łóżek buforowych dla pacjentów z Covid-19. W każdym szpitalu znajdą się 2-3 takie łóżka, gdzie pacjent będzie izolowany do rozstrzygnięcia wyniku testu PCR
  • Szpitale otrzymają dodatek za pacjenta covidowego - będzie on wynosił, według zapowiedzi ministra zdrowia, blisko 500 zł

Szef resortu zdrowia na wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że w tej chwili analizowane jest działanie covidowego systemu opieki zdrowotnej. Zapewnił, że wiele punktów - jeżeli chodzi o to przygotowanie - jest zrealizowanych, a ‘’część z nich w trakcie wakacji będzie zabezpieczanych’’.

Możemy robić 170 tys. testów na koronawirusa 

Wskazał, że sieć laboratoriów została rozwinięta do 318 podmiotów, które mogą wykonywać testy PCR.

- Ten potencjał oznacza, że jesteśmy w stanie dziennie wykonywać blisko 170 tys. badań i wydaje się, że z punktu widzenia ryzyka z jakim mamy do czynienia, jest to liczba wystarczająca. Nadal utrzymamy blisko 500 punktów drive thru, które w przypadku zwiększenia liczby zakażeń będą dawały możliwość przeprowadzenia testu - mówił minister Niedzielski.

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowały dla każdego województwa koncepcję minimalnego zabezpieczenia, wskazującą konkretny szpital tymczasowy, który ma przyjmować pacjentów. To minimalne zabezpieczenie na III poziomie dotyczy blisko 6000 łóżek.

- Bardzo ważnym novum w przygotowaniu infrastruktury szpitalnej jest to, że w każdym szpitalu niezależnie od tego, czy on będzie wskazany do walki z covidem mamy wyznaczone 2-3 łóżka buforowe, czyli ten pierwszy poziom, gdzie pacjent będzie przejmowany i izolowany dopóki nie zostanie rozstrzygnięte, jaki jest wynik testu PCR - tłumaczył Niedzielski.

Dodatek za pacjenta covidowego to ok. 500 zł

Szef MZ wyjaśnił, że w zależności od wyniku testu pacjent będzie przekazywany albo do II poziomu, albo leczony w tym szpitalu na tzw. III poziomie, o ile ta główna przypadłość nie dotyczy covidu, bo ‘’przecież trafiają też pacjenci z wyrostkami robaczkowy mi którzy są zacovidowani - to wszystko już powinno być realizowane w każdej jednostce''.

To wymagało przygotowania od resortu zdrowia nowego rozwiązania.

- Jeżeli pacjent będzie covidowy to oprócz tej procedury, która będzie leczona, będzie pewnego rodzaju dodatek finansowy. Ten dodatek za pacjenta będzie wynosił blisko 500 zł, więc to jest też pewnego rodzaju rekompensata za ‘’troszeczkę bardziej skomplikowane procedowanie z tym pacjentem’’ - podsumował minister zdrowia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum