40 pielęgniarek protestuje przed ministerstwem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2010 12:30

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych kolejny dzień protestują przed Ministerstwem Zdrowia.

Jak zapewnia Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP, przed budynkiem ministerstwa protestuje 40 osób, które pozostaną tam do godz. 19.

– Jeżeli dziś nie dojdzie do porozumień w dwóch szpitalach na Podbeskidziu, protest będzie kontynuowany także w czasie weekendu – podkreśliła Kaczmarska.

Protestujące domagają się spełnienia postulatów koleżanek z Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej oraz Szpitala Powiatowego w Żywcu. W trzech innych lecznicach, w których protestowały pielęgniarki – Szpitalu Ogólnym w Bielsku-Białej, Specjalistycznym Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej oraz Szpitalu Specjalistycznym w Międzybrodziu Bialskim – doszło już do porozumień z dyrekcją. Przedstawicielki OZZPiP spotykały się w tej sprawie m.in. z minister zdrowia Ewą Kopacz. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, zarząd związku nie ogłosił protestu ogólnopolskiego.

Kopacz kilkakrotnie podkreślała, że nie jest stroną w sporze pomiędzy pielęgniarkami a ich pracodawcami. Poprosiła jednak przedstawicielki związku zawodowego, o to, aby uczestniczyły czynnie w pracach na pakietem, który resort zdrowia zamierza przedstawić lada moment. To pakiet reformujący tzw. nowe otwarcie.

– To będzie nie tylko sprawa dotycząca funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej, ale przede wszystkim przepisy prawne, które pozwolą się godnie leczyć w Polsce pacjentom, ale też godnie pracować naszym pracownikom, m.in. pielęgniarkom – powiedziała 24 lutego dziennikarzom minister zdrowia, dodała też, że pakiet ustaw zostanie przedstawiony w marcu.

Śląski OZZPiP przekształcił się w komitet strajkowy. To wyraz poparcia dla pielęgniarek protestujących od prawie dwóch tygodni w szpitalach na Podbeskidziu. Udział w proteście brało kilkaset pielęgniarek, część z nich prowadziło protest głodowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum