×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

31 marca mija ważny termin w ZUS. Te dokumenty trzeba złożyć

Autor: oprac. JKB • Źródło: infor.pl, ZUS, Rynek Zdrowia16 marca 2023 10:00

Do 31 marca 2023 roku płatnicy składek mają czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA za miniony rok. Formularz dotyczy zgłoszenia okresów pracy, gdy ubezpieczony wykonywał prace m.in. w szczególnych warunkach.

31 marca mija ważny termin w ZUS. Te dokumenty trzeba złożyć
31 marca mija ważny termin dla płatników składek. Fot. Shutterstock

 

31 marca mija ważny termin w ZUS. Te dokumenty trzeba złożyć

Jak przypomina infor.pl, formularz ZUS ZSWA składa płatnik, aby zgłosić okresy pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze (mowa o nich w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych).

Płatnik składek przekazuje do ZUS we wspomnianym dokumencie informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których przewidziany jest obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (prowadzonej przez płatnika).

Obowiązkowe rozliczenie składki w ZUS

Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przekazywany jest przez płatnika składek do 31 marca 2023 roku za miniony rok.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły:

  • Gdy pracownik złożył wniosek o przyznanie emerytury pomostowej, płatnik składek ma na to 7 dni od złożenia tego wniosku. Jeśli nie zostały złożone zgłoszenia za poprzedni rok kalendarzowy, należy je przekazać również w tym samym terminie,
  • W przypadku upadłości lub likwidacji należy przekazać to zgłoszenie razem z formularzem wyrejestrowania płatnika składek. Jeśli nie zostały złożone zgłoszenia za poprzedni rok kalendarzowy, a upadłość lub likwidacja nastąpiła przed jego przekazaniem, płatnik ma na to 7 dni.

Jak wypełnić druk ZUS ZSWA?

Formularz ZUS ZSWA jest dokumentem składającym się z 8 bloków, przy czym ostatni jest przeznaczony na adnotacje ZUS. Z uwagi na złożoność formularza, Zakład przygotował specjalną instrukcję, w której krok po kroku wyjaśnił, na czym polega prawidłowe wypełnienie druku.

Instruktaż jest dostępny pod adresem internetowym zawierającym: ZUS ZSWA Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze