30 tys. błędów lekarskich rocznie: pacjenci dochodzą swoich praw

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 13:23

Pacjenci coraz częściej występują z roszczeniami o odszkodowanie za błędy lekarskie. Może być ich jeszcze więcej, gdy wejdą w życie pozwy zbiorowe.

Adam Sandauer, prezes Stowarzyszenia Primum Non Nocere szacuje, że w Polsce co roku zdarza się ok. 30 tysięcy błędów lekarskich. Najczęściej problem dotyczy prowadzenia ciąży i porodu, błędnych diagnoz, pozostawiania przedmiotów w ciele operowanego i zakażeń szpitalnych.

Potwierdza to rzecznik praw pacjenta, Krystyna Kozłowska, która podaje, że 37 proc. skarg związanych jest z ciążą i porodem, 24 proc. dotyczy zakażeń wewnątrzszpitalnych, 9 proc. odmowy udzielenia pomocy i błędnej diagnozy, 8 proc. uszkodzenia nerwów krtaniowych wstecznych przy operacji tarczycy, a 5 proc. pozostawienia przedmiotu w ciele pacjenta.

Ale zdaniem Adama Sandauera wielu poszkodowanych pacjentów w obawie przed ciągnącym się w nieskończoność procesem wybiera drogę ugody z placówką medyczną.

Placówki medyczne, z których wiele musiało dotychczas wypłacić odszkodowanie pacjentom, coraz więcej wydają na ubezpieczenia OC. O kosztach polisy decyduje bowiem liczba i wysokość wypłaconych odszkodowań. Przekonało się o tym wiele placówek, bo jak – twierdzą ubezpieczyciele – rzadkością są takie, wobec których pacjenci z roszczeniami odszkodowawczymi nie występowali.

Firmy ubezpieczeniowe obawiają się obecnie, że do jednorazowych wysokich wypłat dojdą  odszkodowania z tytułu pozwów zbiorowych, które będzie można zgłaszać po 18 lipca tego roku. Przy czym w tym wypadku dla ubezpieczycieli bardziej niebezpieczna jest liczba ewentualnych roszczeń, niż ich wysokość.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum