3,6 mln zł za niepożądane działanie szczepionek. Od 1 stycznia również za szczepienia obowiązkowe

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia08 grudnia 2022 17:00

- Osoby, które doznały poważnego działania niepożądanego po szczepieniu przeciwko COVID-19, w dalszym ciągu mogą złożyć wniosek o odszkodowanie - informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

3,6 mln zł za niepożądane działanie szczepionek. Od 1 stycznia również za szczepienia obowiązkowe
3,6 mln zł odszkodowań za niepożądane działanie szczepionek. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik Praw Pacjenta przyznał dotąd 3,6 mln zł świadczeń pieniężnych z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych
  • Wnioski osoby uprawnione mogą składać nadal
  • Jeśli pobyt w szpitalu miał miejsce przed 27 stycznia 2022 roku, czyli przed wejściem w życie ustawy powołującej Fundusz, termin złożenia wniosku upłynie 31 grudnia 2022 roku. 
  • Jeżeli zdarzenie niepożądane miało miejsce po 27 stycznia, wniosek o przyznanie świadczenia będzie można złożyć również później – przed upływem roku od zakończenia hospitalizacji

To bardzo potrzebne narzędzie

- Doświadczenie pierwszych miesięcy funkcjonowania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych potwierdza dotychczasowe obserwacje wskazujące na wysoki poziom ich bezpieczeństwa. Pokazuje też, że choć poważne działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko, to dzięki temu potrzebnemu narzędziu osoby, które wymagają wsparcia w związku z doznaną dolegliwością, mogą liczyć na szybką pomoc finansową – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Jak wylicza, od początku działalności Funduszu Kompensacyjnego do Rzecznika wpłynęło 1 351 wniosków o przyznanie świadczenia. Na ten krok decyduje się zatem 1 osoba na 16 900 osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, a 1 wniosek przypada na 47 700 wykonanych szczepień.

- Sprawne zorganizowanie całego procesu pozwoliło  RPP rozpatrzyć już 1 191 spraw, czyli 88 proc. wniesionych dotąd wniosków. W 182 sprawach wydana została decyzja o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego – na łączną kwotę 3,6 mln zł. Średnia wysokość świadczenia to niemal 20 tys. zł. Pięciu pacjentów otrzymało najwyższą możliwą kwotę, czyli 100 tys. zł. - przynaje RPP.

Podaje też powody składania wniosków o odszkodowania: prawie połowa przypadków przyznania świadczenia (88) dotyczy wstrząsu anafilaktycznego, który wymagał obserwacji pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo krótkiej hospitalizacji. Pozostałe sprawy, które kwalifikowały się do przyznania świadczenia, dotyczyły najczęściej takich działań niepożądanych, jak Zespół Guillain-Barré (26), małopłytkowość immunologiczna lub małopłytkowość z zakrzepicą (13), zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia (13), zakrzepica naczyń żylnych mózgu lub zatok opony twardej (8), porażenie nerwu twarzowego lub paraliż twarzy (5), parestezje lub niedoczulica (5). W tych przypadkach pobyt w szpitalu trwał co najmniej 14 dni.

Kto jest uprawniony do świadczenia? Bartłomiej Chmielowiec tłumaczy, że są to osoby, które po szczepieniu przeciwko COVID-19 doznały wstrząsu anafilaktycznego, albo też innego działania niepożądanego, które wiązało się z hospitalizacją trwającą minimum 2 tygodnie. Mogą one w łatwy sposób wystąpić o przyznanie świadczenia. Prosty do wypełnienia wniosek można przesłać tradycyjnie pocztą lub elektronicznie. Rzecznik, po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, pozyskuje opinię medyczną sporządzaną przez 3 lekarzy specjalistów ze stałego zespołu ekspertów. Następnie wydawana jest decyzja, która może zostać zaskarżona przez stronę do sądu administracyjnego. Wypłata świadczenia następuje w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji.

- Lista działań niepożądanych poszczególnych szczepionek ulega uzupełnieniom – informacje o tym zamieszczamy również na naszej stronie. Jeśli działanie niepożądane, które u Ciebie wystąpiło, zostanie uwzględnione w Charakterystyce Produktu Leczniczego dopiero po wykonaniu szczepienia, możesz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ciągu roku od dokonania takiej aktualizacji - wyjaśnia rzecznik.

Od 2023 roku Fundusz Kompensacyjny obejmie dodatkowo szczepienia obowiązkowe.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze