29 października "czternastki" trafią na konta emerytów. Ile wyniesie 14. emerytura?

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP29 października 2021 07:17

31 października pierwsze "Czternastki" mają wpłynąć na konta emerytów - deklarują przedstawiciele ZUS. Czternastą emeryturę ma otrzymać w sumie ok. 9,1 mln emerytów i rencistów.

29 października "czternastki" trafią na konta emerytów. Ile wyniesie 14. emerytura?
Dziś, 31 października, pierwsze czternastki trafią na konta emerytów. Ile wyniesie 14. emerytura?
 • Dziś, 31 października planowane są pierwsze wypłaty czternastych emerytur - zapowiada ZUS
 • Ile wyniesie "Czternastka" w 2021? Pełna kwota to 1250,88 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
 • Czternastą emeryturę ma otrzymać w sumie ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

Dziś, 31 października, pierwsze czternastki trafią na konta emerytów

Czternaste emerytury będą wypłacane wraz z listopadową rentą lub emeryturą. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października.

Czternastka 2021 przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in.:

 • emerytury,
 • renty,
 • renty socjalnej,
 • świadczenia przedemerytalnego.

Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Ile wyniesie czternasta emerytura 2021?

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 tys. zł brutto.

Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 - 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu 

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto.

Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość renty lub emerytury.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze