20 mln euro na walkę z COVID-19. Fundusze unijne wesprą przedsiębiorstwa i ochronę zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 stycznia 2022 14:19

Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski poinformował o zwiększeniu budżetu o 20 mln euro z funduszy unijnych. Pieniądze mają pomóc w walce ze skutkami pandemii COVID-19.

20 mln euro na walkę z COVID-19. Fundusze unijne wesprą przedsiębiorstwa i ochronę zdrowia
Województwo warmińsko-mazurskie otrzyma dotację unijną na walkę z pandemią. Fot. AdobeStock
  • Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podał do wiadomości, że Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2014-2020
  • Dzięki tej decyzji, budżet programu zwiększył się o ponad 20 mln euro Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
  • Pieniądze mają wesprzeć przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem spowodowanym pandemią oraz mają poprawić wydolność ochrony zdrowia

Dodatkowe środki dla Warmii i Mazur

Jak poinformował, cytowany w komunikacie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2014-2020, o które wnioskował zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Budżet programu zwiększył się o ponad 20 mln euro Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Są to środki z instrumentu REACT-EU. Jest on jednym z elementów Planu Odbudowy dla Europy - "Next Generation EU", będącego odpowiedzią Unii Europejskiej na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa - podał Urząd Marszałkowski.

W wyniku zakończenia negocjacji Program zyskał 13. Oś Priorytetową "Odporna i zdrowa gospodarka przyszłości". Zaplanowano w niej dalsze wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 w wysokości niemal 11 mln euro.

Pomoc na poprawę wydolności ochrony zdrowia

Przewidziano także pomoc na poprawę wydolności ochrony zdrowia i przygotowanie jej na sytuacje kryzysowe, na co przeznaczone zostanie nieco ponad 9 mln euro. Czas na realizację projektów finansowanych ze środków REACT-EU jest bardzo krótki. Muszą one bowiem zostać rozliczone jeszcze w obecnym okresie programowania - przekazał marszałek Brzezin.

Wyjaśnił, że Komisja Europejska przyznała sześciu regionom 136 milionów euro na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 oraz na wsparcie transformacji cyfrowej i ekologicznej. Łącznie do wszystkich województw w ramach REACT-EU trafić ma 365 mln zł.

- Polityka spójności od początku pandemii jest efektywnym narzędziem przeciwdziałania jej skutkom. Środki REACT-EU to kolejny zastrzyk finansowy wypełniający lukę między pierwszą reakcją na kryzys a długoterminowym wsparciem okresu programowania 2021-2027. Pieniądze mogą zostać teraz wykorzystane m.in. na organizację nowych naborów lub na dofinansowanie projektów znajdujących się na listach rezerwowych - dodał Brzezin. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum