13 proc. zatrudnionych w szpitalach i przychodniach pracuje na "śmieciówkach". 20 proc. na kontraktach
Blisko 20 proc. pracowników podmiotów leczniczych zatrudnionych jest na tzw. kontraktach, a ponad 13 proc. na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Lekarze, stanowiący blisko 20 proc. wszystkich osób, generują prawie 35 proc. kosztów wynagrodzeń, pracując w większości (ponad 70 proc.) na kontraktach. AOTMiT przedstawiła dane dotyczące zatrudnionych w placówkach, które mają kontrakt z NFZ.

- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zebrała dane na temat pracowników ochrony zdrowia zatrudnionych w podmiotach posiadających umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia
- Statystyki (obejmujące luty 2023) o wysokości poszczególnych składowych wynagrodzenia oraz wymiarze i formie zatrudnienia posłużyć miały przygotowaniu wariantów do realizacji tegorocznych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, które wejdą w życie od 1 lipca
- AOTMiT wylicza, iż dane przekazało 3475 świadczeniodawców, co stanowi blisko 18,7 proc. liczby wszystkich podmiotów posiadających umowę z NFZ. To daje łącznie 70,6 proc. wartości wszystkich umów
Blisko 20 proc. pracowników zatrudnionych na kontraktach
Pracownicy ze wszystkich grup zawodowych ujętych w wyliczeniach są zatrudnieni:
- 67,13 proc. na podstawie umowy o pracę,
- 19,40 proc. w ramach umowy cywilno-prawnej tzw. kontrakt,
- 13,47 proc. na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
Wyliczono, że kontrakty generują ok. 27 proc. kosztów osobowych, natomiast umowy zlecenie i dzieło jedynie ok. 5 proc.
Do analizy przyjęto wynagrodzenia 387,6 tys. pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę. 324 tys. z nich, to osoby przypisane do grup zawodowych 1-10, wymienionych w tabeli płac załączonej do ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Pozostałe nie wykonują zawodu medycznego.
W przypadku pracowników zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, o dzieło) i świadczących pracę w ramach tzw. kontraktów, do analiz przyjęto informacje o odpowiednio 77,7 tys. umów i ponad 112 tys. tzw. kontraktów, w tym do grup zawodowych 1-10 wymienionych w ustawie przypisano ok. 63,5 tys. umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, o dzieło) i ponad 108 tys. tzw. kontraktów.
Lekarze stanowią prawie 35 proc. kosztów wszystkich wynagrodzeń
Analizie poddano również strukturę form zatrudnienia w całkowitej wartości kosztów osobowych z podziałem na poszczególne grupy zawodowe.
Największy udział kontraktów występuje w grupie zawodowej 1. lekarzy ze specjalizacją i stanowi ponad 70 proc. całości wynagrodzeń w tej grupie.
Umowy zlecenia najistotniejszy wpływ (ponad 8 proc.) mają w grupach 6., 8. i 10. oraz wśród pracowników niemedycznych (w przyjętej analizie grupa 0).
W przypadku pielęgniarek i położnych (zaliczanych do grup 2., 5. i 6.) dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę (77 proc. - 89 proc. całości kosztów osobowych).
Dla wszystkich rodzajów umów o pracę lekarze (z grup 1. i 3.) odpowiadają wartościowo za prawie 35 proc. wszystkich kosztów wynagrodzeń, a ich liczba odpowiada za blisko 20 proc. wszystkich osób zatrudnionych
w podmiotach leczniczych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (21)