12 ważnych pytań o zmiany w przychodniach. NFZ odpowiada lekarzom rodzinnym

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: KLRwP, Rynek Zdrowia19 października 2022 12:00

NFZ odpowiedział na wątpliwości lekarzy rodzinnych o zmiany w przychodniach i opiekę koordynowaną. Medycy z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce pytali m.in. o konsultacje między lekarzami, udostępnianie dokumentacji medycznej, czy pacjent może odmówić skorzystania z opieki koordynowanej oraz za co ostatecznie zapłaci NFZ.

12 ważnych pytań o zmiany w przychodniach. NFZ odpowiada lekarzom rodzinnym
Lekarze rodzinni mają wątpliwości w sprawie opieki koordynowanej. Fot. AP/Marcin Bielecki
  • Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) są jednym z tematów XVIII Forum Rynku Zdrowia. Wszystkie sesje będą dostępne online po rejestracji ZAREJESTRUJ SIĘ
  • Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce skierowało list otwarty zaadresowany zarówno do NFZ, jak i do Ministerstwa Zdrowia w sprawie opieki koordynowanej, czyli zmian wprowadzonych po 1 października w przychodniach
  • KLRwP pyta m.in. jaka jest podstawa prawna dla konsultacji lekarz-lekarz oraz w jaki sposób powinna być prowadzona i udostępniana dokumentacja medyczna z takich konsultacji
  • Ponadto medycy chcą wiedzieć, czy pacjent będący pod opieką lekarza POZ może odmówić skorzystania z opieki koordynowanej, a także czy sfinansowane zostaną wszystkie zrealizowane w ramach programu świadczenia na rzecz pacjenta

Lekarze rodzinni pytają o zmiany w przychodniach

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce skierowało do Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia pytania o zmiany w przychodniach i opiekę koordynowaną. Na 12 pytań, które postawili medycy odpowiedział właśnie NFZ.

  • Lekarze zapytali m.in. czy rezydenci medycyny rodzinnej oraz ci, którzy rozpoczynają szkolenie specjalizacyjne są uprawnieni do realizacji świadczeń opieki koordynowanej. Pytają także, jakie są wymogi kwalifikacji zawodowych dla rezydentów szkolących się w zakresie m.in. kardiologii czy diabetologii, którzy będą konsultować pacjentów specjalistom medycyny rodzinnej.

NFZ odpowiedział, że do realizacji świadczeń w budżecie powierzonym opieki koordynowanej jest uprawniony personel medyczny, który został wskazany w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ.

  • KLRwP miało również wątpliwości związane z podstawą prawną dla konsultacji lekarz-lekarz, dlatego dopytuje o sposób prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej w ramach konsultacji. Lekarze chcą także wiedzieć, w jaki sposób należy obliczyć, ile będzie przypadało konsultacji na praktykę na miesiąc.

W odpowiedzi Fundusz zaznaczył, że podstawą prawną do prowadzenia wskazanych konsultacji jest rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a dokumentacja powinna być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Zgodnie z zarządzeniem Nr 124/2022/DSOZ łączna wartość konsultacji z lekarzem specjalistą (lekarz POZ - lekarz specjalista) nie może przekroczyć 3 proc. kwoty budżetu powierzonego opieki koordynowanej w okresie rozliczeniowym, czyli 3 proc. wartości budżetu powierzonego określonego w umowie. Wprowadzając świadczenia w budżecie powierzonym opieki koordynowanej Narodowy Fundusz Zdrowia będzie monitorował realizację świadczeń – czytamy w odpowiedzi.

Czy pacjent może odmówić opieki koordynowanej i za co zapłaci NFZ

  • Lekarze rodzinni zapytali również o podstawę prawną, dzięki której lekarz POZ może wskazać pacjentowi konkretnego lekarza. Czy pacjent może odmówić skorzystania z opieki koordynowanej. A także, czy sfinansowane zostaną wszystkie zrealizowane w ramach opieki koordynowanej świadczenia na rzecz pacjenta.

- Lekarz POZ proponuje pacjentowi w ramach Indywidualnego Planu Opieki Medycznej możliwość realizacji konsultacji u danego lekarza specjalisty co oznacza nie przymus, a dobrowolność skorzystania z takiej porady. Podstawą prawną jest rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – czytamy w odpowiedzi Funduszu. Co oznacza, że pacjent może odmówić skorzystania z opieki koordynowanej.

Co do finansowania świadczeń, NFZ podkreślił, że zakres świadczeń w budżecie powierzonym dotyczy badań, konsultacji i porad w ramach umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, a nie w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS).

Lekarze rodzinni pytają też o nowe badania diagnostyczne

Kolegium Lekarz Rodzinnych pyta również o znacząco powiększony zakres badań diagnostycznych, na które kierować może lekarz rodzinny: m.in. kto będzie realizował te świadczenia pacjentom POZ, które nie przystąpią do realizacji opieki koordynowanej.

Co stanie się, gdy praktyka przekroczy wyznaczony budżet powierzony? Czy NFZ będzie płacił za "nadwykonania"?

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia w odpowiedziach podkreślają, że we wskazanym zakresie budżetu powierzonego opieki koordynowanej lekarz POZ może zlecić badania w przypadku podejrzenia choroby przewlekłej, o ile posiada umowę z Fundusze w tym zakresie.

- Pacjenci, którzy złożyli deklaracje wyboru do świadczeniodawców, którzy nie przystąpili do realizacji w/w zakresu świadczeń mają możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna – wyjaśnia NFZ.

W przypadku wykorzystania środków finansowych wówczas zastosowanie mają przepisy § 43 Ogólnych Warunków Umów.

KLRwP pyta także, czy pieniądze przeznaczone na procedury opieki koordynowanej będą waloryzowane w odniesieniu do inflacji. Poza tym lekarze wciąż mają wątpliwości, w jaki sposób potwierdzić albo wykluczyć chorobę przewlekłą w ramach świadczeń gwarantowanych POZ.

- Czy brak potwierdzenia  lub wykluczenia choroby przewlekłej w czasie wizyty wstępnej uniemożliwia włączenie pacjenta z choroba przewlekłą do opieki koordynowanej? – brzmi finalne pytanie.

Jak wynika z wyjaśnień udzielnych przez NFZ, wycena poszczególnych świadczeń została przygotowana przez AOTMiT, a wszelkie zmiany w tym zakresie będą wprowadzane do zarządzenia prezesa NFZ.

Co zaś tyczy się potwierdzania/wykluczania choroby przewlekłej w ramach POZ, Fundusz podsumowuje: "lekarz POZ realizując zadania w ramach świadczeń w budżecie powierzonym opieki koordynowanej nie zostaje pozbawiony swoich kwalifikacji, wiedzy i umiejętności, jakie nabył w toku kształcenia zawodowego oraz pracy zawodowej".

Na ostatnie pytanie NFZ odpowiedział, że jeśli przychodnia ma umowę z NFZ w zakresie świadczeń w ramach budżetu powierzonego, wówczas może rozliczać:

  • badania zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w tym badania z budżetu powierzonego opieki koordynowanej, realizując poradę wstępną,
  • badania, konsultacje i porady zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w tym świadczenia z budżetu powierzonego opieki koordynowanej, realizując poradę kompleksową.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum