12 śląskich szpitali wśród najbardziej zadłużonych placówek w Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2017 10:42

Wśród 50 najbardziej zadłużonych szpitali samorządowych w Polsce jest aż 12 z terenu województwa śląskiego, z których połowa to tzw. szpitale marszałkowskie. W ciągu ostatnich dwóch lat ich długi urosły łącznie o ponad 70 mln zł.

12 śląskich szpitali wśród najbardziej zadłużonych placówek w Polsce
Fot. PTWP

Na pierwszym miejscu wśród najbardziej zadłużonych placówek w Polsce jest Szpital Specjalistyczny im. Biegańskiego w Grudziądzu (kwota jego zobowiązań to przeszło 420 mln zł) na drugim - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie (252 mln zł długu), natomiast na trzecim - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny św. Jadwigi w Rzeszowie (196 mln zł).

Najbardziej zadłużone na Śląsku są: Szpital Wojewódzki Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie - z długiem na 104 mln zł, Zagłębiowskie Centrum Onkologii - Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej (98 mln zł długu). W drugiej dziesiątce najbardziej zadłużonych znalazły się dwie bielskie placówki - Szpital Wojewódzki (nieco ponad 70 mln zł zobowiązań) oraz Beskidzkie Centrum Onkologii (prawie 70 mln zł).

Zarząd województwa analizuje, skąd się biorą długi. Np. narzucone ustawą podwyżki dla pracowników spowodują, że w przyszłym roku marszałkowskim szpitalom tylko z tego powodu zabraknie 20-30 mln zł.

Wicemarszałek Michał Gramatyka podkreśla, że nie ma nic przeciwko temu, by władze województwa dawały szpitalom pieniądze na inwestycje. Nie podoba mu się jednak, kiedy muszą przyznawać „ratunkowe” dotacje na spłatę zobowiązań. Albo kiedy szpitale zaciągają gdzie indziej zobowiązania na bardzo wysoki procent. To zbyt drogi pieniądz.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum