×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

12 kwietnia pielęgniarki wyjdą na ulice Krakowa. Domagają się uznania podwyżek i nowelizacji ustawy

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia23 marca 2023 07:20Aktualizacja: 24 marca 2023 11:40

12 kwietnia pielęgniarki i położne zaplanowały manifestację na ulicach Krakowa. - Wciąż nie widać chęci dialogu ze strony Ministerstwa Zdrowia, by problem podwyżek jakoś rozwiązać - mówi przewodnicząca Regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Agata Kaczmarczyk.

12 kwietnia pielęgniarki wyjdą na ulice Krakowa. Domagają się uznania podwyżek i nowelizacji ustawy
W kwietniu pielęgniarki wyjdą na ulice Krakowa. Fot. PAP/Marcin Obara
 • Pielęgniarki i położne 12 kwietnia wyjdą na ulice Krakowa, by protestować przeciwko degradacji ze stanowisk
 • - Przejdziemy pod kolejne organy założycielskie placówek, gdzie jest problem z realizacją podwyżek. Chcemy pokazać, że nie tylko na dyrekcji, ale i na właścicielach spoczywa odpowiedzialność - tłumaczy Rynkowi Zdrowia Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca Regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
 • To kolejna już manifestacja w Małopolsce. W lutym ponad 1000 pielęgniarek i położnych wyszło na ulice Tarnowa
 • Pielęgniarki domagają się również od lipca nowelizacji ustawy. OZZPiP zaproponował swój projekt podnoszący współczynniki pracy oraz promujący posiadane kwalifikacje

12 kwietnia manifestacja pielęgniarek na ulicach Krakowa

Przewodnicząca Regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Agata Kaczmarczyk tłumaczy, że pielęgniarki sprzeciwiają się degradacji ze stanowisk i nieuznawaniu ich kwalifikacji, co wiąże się z brakiem podwyżek zagwarantowanych wprowadzoną w ubiegłym roku ustawą o najniższych wynagrodzeniach. 

- Wciąż nie widać chęci dialogu ze strony Ministerstwa Zdrowia, by ten problem podwyżek jakoś rozwiązać - mówi Kaczmarczyk.

Po lutowym proteście pielęgniarek w Tarnowie szefowa małopolskiego OZZPiP zapowiadała na naszych łamach kolejne manifestacje i jak dziś tłumaczy, najbliższa zaplanowana jest na 12 kwietnia w Krakowie. Jej początek wyznaczono na godz. 11.00 pod Urzędem Marszałkowskim przy ul. Racławickiej.

- Następnie udamy się pod Uniwersytet Jagielloński, który nie uznaje w swoim szpitalu kwalifikacji, które sam wydaje, a także pod kolejne organy założycielskie placówek, gdzie jest problem z realizacją podwyżek, jak np. Urząd Miasta. Chcemy pokazać, że nie tylko na dyrekcji, ale i na właścicielach spoczywa odpowiedzialność - tłumaczy.

Podobnie jak w Tarnowie, pielęgniarki z Małopolski mają wesprzeć koleżanki z całej Polski.

Pielęgniarki przygotowały własną ustawę o najniższych wynagrodzeniach

Pielęgniarki domagają się również wprowadzenia zaproponowanej przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, która zakłada:

 • podniesienie współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej (odpowiednio z 1,02 na 1,19 oraz z 0,94 na 1,09)
 • powiązanie wynagrodzenia pielęgniarek i położnych objętych ustawą z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami – wprowadzenie zapisu "kwalifikacje posiadane" zamiast dotychczasowego "kwalifikacje wymagane",
 • gwarancji przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
 • zaliczenie do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych kwalifikacji.

- Piłka jest po stronie rządu. Mają większość, potrafią przeforsowywać ustawy w jedną noc, to do lipca jest jeszcze sporo czasu na to - mówi Kaczmarczyk.

W przypadku braku porozumienia i braku nowelizacji od lipca nie wyklucza kolejnych protestów oraz manifestacji, również na ulicach Warszawy.

Ile zarabiają pielęgniarki i położne? Rewaloryzacja 1 lipca

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2022 roku, zgodnie z uchwaloną wówczas nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia pielęgniarki i położne zakwalifikowano do trzech grup w tabeli płac, w zależności od wymaganych kwalifikacji na danym stanowisku.

Pensje minimalne pielęgniarek i położnych określone w ustawie wynoszą:

 • pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją - 7 304,66 zł brutto (podwyżka z 5 477,52 zł),
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - 5 775,78 zł brutto (z 4 185,65 zł),
 • pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty - 5 322,78 zł brutto (z 3 772,25 zł).

Ustawa ta zakłada także rewaloryzację wynagrodzeń, która nastąpi 1 lipca 2023 roku. Wówczas szacowane przez Ministerstwo Zdrowia minimalne zarobki pielęgniarek i położnych wyniosą:

 • magister pielęgniarstwa (położna) - 8186,53 zł brutto - wzrost o 881,87 zł,
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją - 6473,07 zł brutto - wzrost o 697,29 zł,
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji - 5965,38 zł brutto - wzrost o 642,60 zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze