100 mln zł dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od EBI

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2018 13:01

Wsparcie w wysokości 100 mln zł m.in. na budowę Centrum Symulacji Medycznych otrzyma Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). W piątek (13 kwietnia) w Warszawie podpisano umowę w sprawie finansowania.

Podpisanie umowy na 100 mln zł dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od EBI. Fot. WUM

Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) przekaże warszawskiej uczelni 100 mln zł (ok. 24 mln euro) na zaprojektowanie, budowę i wyposażenie nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych. Część tej kwoty zostanie również przeznaczona na modernizację istniejących już budynków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

- Środki, które uzyskamy z EBI, pozwolą nam zapewnić finansowanie dla utworzenia niezależnego innowacyjnego ośrodka, oferującego najnowocześniejsze rozwiązania służące szkoleniu przed- i podyplomowemu - powiedział w piątek (13 kwietnia) podczas uroczystości podpisania umowy o finansowaniu rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

Jak tłumaczył prof. Wielgoś, celem działalności Centrum będzie podniesienie jakości praktycznych aspektów kształcenia medycznego. - tworzy ono możliwość zdobycia doświadczenia w zakresie leczenia i opieki nad pacjentem - dodał.

- Jest to bardzo ważny projekt dla EIB: po raz pierwszy wspieramy szkołę wyższą w Polsce bez pośrednictwa Ministerstwa Finansów - podkreśliła Sandrine Corset, dyrektor departamentu EBI ds. Europy północnej i krajów Morza Bałtyckiego. Jak dodała, inne polskie uczelnie również wyraziły zainteresowanie bezpośrednią współpracą z bankiem.

Umowa EBI z WUM to już 20. duża inwestycja z Polski, która otrzymała wsparcie w ramach Planu Junckera. Kolejnych sześć projektów czeka na podpisanie umowy. - To w sumie ponad 10 mld zł finansowania z EBI na 26 inwestycji - mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Koszt całego projektu realizowanego na WUM to niemal 250 mln zł. Na tę kwotę, oprócz środków z EBI, składają się także środki własne warszawskiej uczelni oraz niemal 26 mln zł z dotacji unijnych.

- Ważne jest dla nas to, że uczelnia łączy źródła finansowania inwestycji - podkreślił Słowik. Jak stwierdził, jest to szczególnie istotne w kontekście tego, że w kolejnych latach Komisja Europejska będzie kładła duży nacisk na finansowanie projektów z różnorodnych źródeł.

Plan Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach: szeroko rozumianej infrastrukturze oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Plan powstał w czerwcu 2015 r. z inicjatywy Jeana-Claude'a Junckera, przewodniczącego KE. Pierwotnie zakładał wygenerowanie inwestycji o wartości 315 mld euro, jednak z dniem 1 stycznia br. został on wydłużony do końca 2020 r., a kwota inwestycji zwiększona do 500 mld euro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum