100 dni ministra Radziwiłła: trwają prace nad 21 projektami ustaw

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2016 11:15

W resorcie zdrowia toczą się zaawansowane prace nad 21 projektami ustaw - poinformował minister Konstanty Radziwiłł podczas piątkowej (26 lutego) konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu. Dodał, że ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów jest już w Sejmie.

Prace trwają w bardzo wielu obszarach - ocenił minister Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

- Z tego, co zostało zapowiedziane w expose (premier Beaty Szydło), już się wywiązaliśmy; prace trwają w bardzo wielu obszarach - ocenił minister Konstanty Radziwiłł. Poinformował, że resort zajmuje się obecnie 21 projektami ustaw. - To rozwinięty warsztat - zauważył.

Leki dla seniorów - od września
Radziwiłł podkreślił, że zakończyły się już prace rządu nad projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia. Zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia, aby ustawa nie weszła w życie zgodnie z planem - 1 września ma zostać ogłoszona pierwsza tzw. lista S. Zwrócił też uwagę, że z roku na rok nakłady na bezpłatne leki dla seniorów będą rosły.

Minister mówił także o projekcie zmierzającym do odstąpienia od komercjalizacji szpitali. - Zrywamy z odpowiedzialnością, którą państwo w ostatnich latach przeniosło z siebie na wolny rynek - zapowiedział.

Inne projekty, o których mówił minister zdrowia, to ustawa antytytoniowa, która ma ograniczyć używanie również e-papierosów oraz zmniejszyć zapadalność na choroby "odtytoniowe", ustawa o publicznej służbie krwi, która ma m.in. dostosować polskie prawo do wymogów unijnych.

Przypomnijmy, że minister Konstanty Radziwiłł szczegółowo omówił zamiary rządu dotyczące polityki zdrowotnej w swoim wystąpieniu podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.).

Wystąpienie ministra Radziwiłła podczas HCC (relacja wideo):
Konstanty Radziwiłł o najważniejszych wyzwaniach polityki zdrowotnej

Mówiąc o krytykowanym przez opozycję projekcie ustawy o lekach dla seniorów zaznaczył, że dostęp do nich będzie się odbywał na podstawie wyłącznie daty urodzenia, weryfikacji numeru PESEL, dlatego, że jest to najprostsze rozwiązanie. - Będziemy przy tym koncentrować się nie na lekach najtańszych, ale na lekach z 30-50 - proc. odpłatnością, przypisanych do starości - zapowiedział Radziwiłł.

Więcej odpowiedzialności państwa
Minister zdrowia także podczas HCC mówił o zakresie odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli. Jak zaznaczył obecny rząd stoi na stanowisku, że błędnym jest pogląd, iż wolny rynek wystarczy do tego, aby nowoczesny system ochrony zdrowia mógł funkcjonować. W tym celu należy przywrócić rzeczywiste finansowanie służby zdrowia ze środków publicznych.

Na razie trwają dyskusje w resorcie zdrowia, jak finansować służbę zdrowia. Założenie jest takie, że ma zostać wprowadzony system budżetowy i zlikwidowany NFZ. Wcześniej Radziwiłł już tłumaczył, że "nie chodzi o likwidację instytucji, której nikt nie lubi". Chodzi raczej o zmianę systemu ubezpieczeniowego. - W tej chwili NFZ kontroluje zarządzanie składkami zdrowotnymi, co w praktyce oznacza, że ok. 2,5 mln obywateli Polski nie jest ubezpieczonych, a tym samym nie są oni uprawnieni do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego - mówił minister dziennikarzom.

Minister przypominał w Katowicach podczas HCC, że zgodnie z opinią Ministerstwa Zdrowia należy zachować publiczny charakter i odpowiedzialność tych szpitali, które są publiczne.

- Oczywiście likwidacja niektórych jednostek ochrony zdrowia też wchodzi w rachubę. Ale pozbycie się odpowiedzialności samorządów za szpitale, głównie powiatowe, nie jest właściwym kierunkiem. Jesteśmy na etapie zatrzymania tego procesu, a tam gdzie ten kierunek już został wdrożony należy, w naszej opinii, przekierować go na spółki non profit - dodał.

Jak przekonywał, publiczny system ochrony zdrowia nie jest miejscem do osiągania zysku. - Jeśli ktoś jest na niego nastawiony, powinien funkcjonować w innym miejscy, gdzieś na obrzeżach. Nie znaczy to jednak, że prywatne jednostki nie mają tu miejsca, ale muszą być traktowane bardzo ostrożnie - mówił minister zdrowia.

Konieczne zmiany systemowe
Podczas piątkowej (26 lutego) konferencji w Ministerstwie Zdrowia Konstanty Radziwiłł powtórzył, że resort planuje zmiany w kształceniu kadr medycznych, podstawowej opiece zdrowotnej, polityce lekowej oraz pracuje nad kompleksową koncepcją reformy systemowej.

Wskazał, że toczą się prace m.in. nad koszykiem świadczeń gwarantowanych, który - jak ocenił - "od lat nie był porządkowany i w którym jest chaos". Dodał, że porządkowana jest także ich taryfikacja, bowiem są w nim zarówno te, które można określić jako niedoszacowane, ale także przeszacowane.

Ministerstwo, jak poinformował, przygotuje raport strategiczny dotyczący zmian systemowych. Powołano zespół, który pochyla się m.in. nad likwidacją NFZ i uproszczeniem prowadzenia działalności leczniczej.

Radziwiłł przypomniał, że pracuje także zespół zajmujący się zmianami w obszarze polityki lekowej.

Podkreślił, że w resorcie działa także zespół ds. innowacji w służbie zdrowia. Jak wskazał, obszar ten to olbrzymi potencjał zarówno dla rynku pracy, jak i przedsiębiorczości.

Radziwiłł przypomniał, że resort zdrowia pracuje nad projektem rozszerzającym kalendarz szczepień o szczepionkę przeciwko pneumokokom. Planowane jest też przywrócenie finansowania szczepionek przez budżet. - To jest kolejna ulga dla Narodowego Funduszu Zdrowia - ocenił. - Zarówno ten projekt, jak i projekt 75 plus to są projekty, które realizują zapowiedź zwiększania nakładów na służbę zdrowia w Polsce, ponieważ będą to dodatkowe środki z budżetu państwa - podkreślił.

Minister przypomniał, że European Health Consumer Index za rok 2015 ulokował polską służbę zdrowia na przedostatnim miejscu w Europie (przed Czarnogórą). - To jest bardzo blisko dna, jeśli chodzi o Europę i mamy nadzieję, że już za rok przesuniemy się przynajmniej o kilka miejsc - mówił Radziwiłł.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum