10. Europejski Kongres Gospodarczy: to będzie rekordowa edycja

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MAK/Rynek Zdrowia   • 09 kwietnia 2018 19:48

Trwają przygotowania do jubileuszowej, 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC). Organizatorzy tego najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej zapewniają, że pod wieloma względami będzie to wydarzenie wyjątkowe i rekordowe.

Miejscem EEC 2018 będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek w Katowicach; FOT. Materiały prasowe

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się w dniach 14-16 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach . Na poniedziałkowej (9 kwietnia) konferencji prasowej przestawiono kolejne szczegóły nadchodzącego wydarzenia.

Autorytety europejskiej i światowej polityki oraz gospodarki, przedstawiciele ministerstw polskiego rządu, reprezentanci biznesu, menedżerowie największych polskich firm - do grona prelegentów jubileuszowej 10. edycji EEC dołączyli kolejni ważni eksperci i praktycy.

Kluczowe tematy
Debaty w tym roku skoncentrują się m.in. wokół perspektyw wzrostu i konkurencyjności, rewolucji technologicznej z jej aktualnymi i przyszłymi skutkami, odpowiedzialności za środowisko, czy współpracy gospodarczej w ramach wolnego rynku - rozpatrywanych w lokalnym i globalnym kontekście.

Organizatorem EEC jest Grupa PTWP. Jej prezes Wojciech Kuśpik podkreślił, że jubileuszowa edycja będzie pod wieloma względami rekordowa.

Więcej o Kongresie i rejestracja: www.eecpoland.eu

Przypomnijmy, że przed rokiem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka przybyło łącznie 9 tys. osób. Odbywające się równolegle European Start-up Days (ESD) zgromadziły 2,5 tys. przedstawicieli młodego biznesu. Natomiast na Uniwersytecie Ekonomicznym w spotkaniach studentów z politykami i ludźmi biznesu wzięło udział ponad 2 tys. osób.

- Spodziewamy się dużych wzrostów - zainteresowanie jest ogromne. Jednak przede wszystkim zależy nam na poziomie merytorycznym. Odbędzie się 150 sesji z udziałem ponad 900 prelegentów - poinformował Wojciech Kuśpik.

Zaznaczył, że organizatorom zawsze zależało, aby agenda EEC wyprzedzała bieżącą rzeczywistość. Dlatego wśród tematów dyskusji kluczową rolę będą zajmować m.in. nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja czy nawet e-sport.

Wyjątkowe postacie
Do Katowic przyjedzie Justin Yifu Lin, jeden z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych chińskich ekonomistów i wpływowa postać globalnej ekonomii. Wiceprezes Banku Światowego w latach 2008-2012 był pierwszym naukowcem z tzw. krajów rozwijających się na tak wysokim stanowisku. Lin jest autorem prac naukowych i popularyzatorskich dotyczących gospodarki Chin, globalnego kryzysu finansowego, czy transformacji ekonomicznych współczesnego świata.

Jednym z przedstawicieli światowego biznesu o globalnym zasięgu i potężnej skali będzie na Kongresie Joseph BenAmram, prezes MSD International GmbH, odpowiadający za działalność firmy w ponad stu krajach - Europie, Rosji, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

MSD (pod tą nazwą Merck funkcjonuje poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą) zasługuje na uwagę zarówno ze względu na skalę (zatrudnia na całym świecie 68 tys. pracowników), jak i charakter działalności - nie tylko wytwarza, ale prowadzi badania nad innowacyjnymi lekami w wielu kluczowych obszarach terapeutycznych (m.in. choroby sercowo-naczyniowe, onkologia, choroby zakaźne), a także w zakresie biotechnologii. Biotechnologii, jako szansy rozwojowej także dla polskiej gospodarki, będzie poświęcona jedna z sesji Kongresu.

Polityka i gospodarka
Wśród kongresowych gości z zagranicy znajdą się ponadto Ian Brzeziński, amerykański ekspert ds. polityki zagranicznej i spraw wojskowych, doradca sekretarza obrony ds. Europy i NATO w administracji George W. Busha; Miguel Arias Cańete, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej; Eckart von Klaeden, były bliski współpracownik Angeli Merkel, w latach 2009-2013 minister stanu w urzędzie kanclerskim, a obecnie szef departamentu polityki i stosunków zewnętrznych Daimler AG; Cecilia Malmström, komisarz UE ds. handlu; Justina Mutale, działaczka i liderka społeczna, animatorka wielu przedsięwzięć związanych ze statusem i perspektywami społeczno-gospodarczego rozwoju Afryki i afrykańskiej diaspory w świecie.

Gośćmi Kongresu będą także przedstawiciele polskiego rządu i administracji oraz osoby zarządzające największymi polskimi firmami, które dzielić będą z organizatorami funkcję gospodarzy wydarzenia. W najważniejszych debatach Kongresu polski rząd będą reprezentowali Jarosław Gowin, wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Merytoryczny wkład w tegoroczny Kongres będą mieli także Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii; Marek Magierowski, podsekretarz stanu ds. dyplomacji ekonomicznej, polityki amerykańskiej, azjatyckiej, afrykańskiej i bliskowschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, a jednocześnie pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego oraz Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Sektor medyczny
Podobnie jak w ubiegłych latach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabraknie także sesji poświęconych różnym aspektom funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce i innych krajach.

Poniżej wybrane tematy sesji EEC 2018 dotyczących sektora medycznego:
• Finansowanie systemów ochrony zdrowia - przegląd rozwiązań, rekomendacje
• Zdrowie publiczne. Profilaktyka i edukacja
• Nowe technologie w medycynie - od leków do cyfryzacji
• Choroby cywilizacyjne XXI wieku
• Biotechnologia w Polsce - kosztochłonna mrzonka czy realna szansa?

EEC 2018 stwarza znakomitą okazję do kontynuowania dyskusji na niektóre tematy poruszone w trakcie niedawnego III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Health Challenges Congress, Katowice, 8-10 marca 2018 r.), na którym obecni byli przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia.

Więcej o Kongresie i rejestracja: www.eecpoland.eu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum