1 mld złotych na ubezpieczenia zdrowotne w 2021 roku. Prywatne polisy mocno w górę

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia27 kwietnia 2022 12:35

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, na koniec 2021 roku ponad 3,8 mln Polaków miało wykupione ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że na prywatne polisy wydaliśmy ponad 1 mld zł, czyli blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

1 mld złotych na ubezpieczenia zdrowotne w 2021 roku. Prywatne polisy mocno w górę
Na koniec 2021 roku ponad 3,8 mln Polaków miało wykupione ubezpieczenie zdrowotne Fot. PTWP
  • Polska Izba Ubezpieczeń podkreśla, że na koniec 2021 roku na prywatne polisy Polacy wydali ponad 1 mld zł
  • Wyniki te - jak wskazują autorzy raportu - odzwierciedlają obawy Polaków związane z ograniczoną dostępnością do opieki medycznej, co wynika z raportu "Mapa ryzyka Polaków"
  • - Trwająca ponad dwa lata pandemia testuje granice wydolności publicznego systemu opieki zdrowotnej. Jednym z jego wyzwań jest limitowany dostęp do lekarzy specjalistów oraz zabiegów medycznych - wyjaśniła Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU

Powrót do wizyt stacjonarnych

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie od Polskiej Izby Ubezpieczeń,  w ostatnim kwartale 2021 roku zaobserwowano powrót pacjentów do placówek medycznych, co znacznie nadwyrężyło wydolność publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Z kolei, jak wynika z raportu "Mapa ryzyka Polaków", opracowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń, wynika, że jedną z najczęstszych obaw respondentów jest brak dostępu do opieki medycznej i lekarzy specjalistów. Do tego lęku przyznało się aż 71 proc. ankietowanych. 

Chcąc uniknąć długiego czekania na wizytę, coraz częściej pacjenci zaczęli korzystać z usług prywatnej opieki medycznej, w dużej mierze płacąc za wizytę lub zabieg z własnej kieszeni. Z raportu PMR Private Healthcare wynika, do 2024 roku wydatki na prywatne leczenie wyniosą 79 mld zł.

– Trwająca ponad dwa lata pandemia testuje granice wydolności publicznego systemu opieki zdrowotnej. Jednym z jego wyzwań jest limitowany dostęp do lekarzy specjalistów oraz zabiegów medycznych. Tę lukę stara się wypełnić sektor prywatny. Dodatkowo nadal obserwujemy pogłębiający się dług zdrowotny oraz rosnącą inflację medyczną, która znacznie przewyższa inflację bazową ­– podsumowuje Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

– Rynek ubezpieczeń zdrowotnych odpowiada jednak na bieżące zapotrzebowanie społeczeństwa. Od początku pandemii oferta ubezpieczycieli dopasowała się do oczekiwań pacjentów zwłaszcza w zakresie profilaktyki i opieki psychologicznej, pojawiły się ubezpieczenia komplementarne, a w 2022 roku oferta polis medycznych rozszerzyła się o pełnozakresowe ubezpieczenie szpitalne – dodaje Dorota M. Fal.

Zrozumienie roli profilaktyki

Pandemia umocniła rolę profilaktyki w myśleniu Polaków o zdrowiu - podkreśla PIU w informacji prasowej. Dzięki zachowywaniu społecznego dystansu oraz stosowaniu się do reżimu sanitarnego, w tym noszeniu maseczek oraz częstszemu myciu i dezynfekowaniu rąk, zmalała liczba przypadków zachorowań na rotawirusy, wirusowe zapalenie wątroby typu A, grypę czy paragrypy.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od początku pandemii do końca czwartego kwartału 2021 roku liczba przypadków grypy spadła o 60 tys.

- Do trendu promowania profilaktyki dołączają pracodawcy, którzy doceniają jej rolę w utrzymaniu pracowników w zdrowiu. Dlatego ubezpieczenia medyczne coraz częściej łączone są z promocją zdrowego trybu życia, oferując klientom dostęp do zajęć fitness lub korzystanie z obiektów sportowych – komentuje Dorota M. Fal.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum