1 kwietnia wchodzą ważne zmiany. NFZ zapłaci za dwie wizyty tygodniowo w domu chorego
NFZ wprowadza nowość w opiece paliatywnej: produkt rozliczeniowy „poradę w domu świadczeniobiorcy”. Fundusz zapłaci za maksymalnie dwie takie wizyty w domu pacjenta w tygodniu. Przepisy wejdą w życie 1 kwietnia.

W marcu 2023 ponad 626 zł za składkę zdrowotną
1 kwietnia wchodzą ważne zmiany w opiece ciężko chorych
Opublikowano nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna. Dokument wchodzi w życie 1 kwietnia.
- Zarządzenie wprowadza nowy produkt rozliczeniowy: „porada w domu świadczeniobiorcy” w zakresie poradni medycyny paliatywnej. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 262 ze zm.) poradnia medycyny paliatywnej, poza świadczeniami udzielonymi na miejscu w poradni, możne wykonać do 2 wizyt w tygodniu w domu pacjenta - czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia.
NFZ przypomina, że obecnie rozliczanie świadczeń poradni medycyny paliatywnej odbywa się za pomocą kodu: porada w poradni medycyny paliatywnej- 5.15.00.0000151.
- Zróżnicowanie wyceny świadczeń realizowanych w na miejscu w poradni lub w domu pacjenta, wymaga wprowadzenia nowego kodu rozliczeniowego. Celem tej zmiany jest spowodowanie wzrostu dostępności do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej, poprzez zachęcenie świadczeniodawców do podjęcia się realizacji tego zakresu świadczeń oraz tworzenia nowych podmiotów - argumentuje NFZ.
Ta recepta traci ważność po siedmiu dniach
NFZ zwiększył wyceny w opiece paliatywnej, hospicyjnej i długoterminowej
Przypomnijmy, że od 1 lutego Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył wyceny za świadczenia udzielone w opiece paliatywnej i hospicyjnej średnio o 12. proc.
Także od 1 lutego wyższe stawki obowiązywują w opiece długoterminowej. Tutaj wzrost wyceny waha się między 10 a 17 proc. i dotyczy świadczeń pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej - poinformowali przedstawiciele NFZ. Łącznie chodzi o dodatkowe 220 mln zł w 2023 roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)