Ważne zmiany w ZUS już obowiązują. Przez nieuwagę można stracić pieniądze
Ważne zmiany dotyczące limitów zarobkowych w ZUS weszły pod koniec ubiegłego roku. Kto przekroczy wskazaną kwotę, może stracić pieniądze. Zmiana dotyczy rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.

Weszły nowe limity z ZUS. Przez nieuwagę można stracić pieniądze
Jak przypomina, Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 grudnia weszły ważne zmiany dla rencistów i emerytów. Chodzi o limity zarobkowe dla osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego
ZUS podkreśla, że do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów.
- Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci (którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego) i renciści - przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.
Kto może dorabiać do emerytury i renty bez limitów?
- emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń
- bez limitu mogą również zarabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową
- przywilej dotyczy też rent rodzinnych, które przysługują po uprawnionych do tych świadczeń
- jeżeli ktoś pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.
Obowiązkowa informacja do ZUS. Termin mija 31 stycznia
Ile można dorobić do emerytury i renty. Od 1 grudnia nowe limity
Pozostałe osoby muszą uważać na wskazane przez ZUS limity, jeśli bowiem je przekroczą, mogą stracić pieniądze.
- Emerytura lub renta jest zmniejszana, gdy przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 grudnia 2022 r. kwota ta będzie wynosić 4536,50 złotych. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacie świadczenia. Jeśli przychód jest wyższy, to świadczenie odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia - tłumaczą przedstawiciele ZUS.
Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - od grudnia to 8424,90 złotych. Jeśli pracujący wcześniejszy emeryt lub rencista przekroczy tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia za dany miesiąc.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (6)