×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

1,5 mld zł z Funduszu Medycznego na SORy. MZ: pieniądze trafią do 152 szpitali. Mamy listę

Autorzy: Katarzyna Mieczkowska; Marianna Lach • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 19 września 2023 15:45Zaktualizowano: 20 września 2023 16:10

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister Katarzyna Sójka mówiła o dostępności do szybkiego i bezpiecznego leczenia. W ramach konkursu na modernizacje SORów rozdysponowano 1,5 mld zł na szpitalne oddziały ratunkowe z Funduszu Medycznego. Powołał go kilka lat temy prezydent Andrzej Duda.

1,5 mld zł z Funduszu Medycznego na SORy. MZ: pieniądze trafią do 152 szpitali. Mamy listę
Minister Zdrowia Katarzyna Sójka i i zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik. Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • 152 szpitale otrzymają pieniądze na swoje szpitalne oddziały ratunkowe z Funduszu Medycznego
    Do konkursu wystartowało ponad 200 placówek z ponad 240, które mogły aplikować
  • Jeszcze tej jesieni ma zostać rozstrzygnięty konkurs na dofinansowanie infrastruktury szpitali onkologicznych

Pieniądze na SORy. Dziś będzie lista

Katarzyna Sójka przypomniała, że Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Jak wskazała, jest on obliczony na najbliższe 10 lat w kwocie 40 mld zł.

- Projekt, który dziś ogłaszamy jest skalkulowany na 1,5 mld zł, dotyczy dofinansowania modernizacji, przebudowy szpitalnych oddziałów ratunkowych w szpitalach w całej Polsce - powiedziała minister.

Konkurs został ogłoszony 27 stycznia 2023 r. z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.

Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna – 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 roku.  

- To jest to, co jest potrzebne pacjentom, którzy trafiają w pierwszej kolejności w sytuacjach trudnych do szpitalnego oddziału ratunkowego. To informacja dobra informacja dla 152 jednostek szpitalnych oddziałów ratunkowych szpitali, które posiadają szpitalny oddział ratunkowy. Otrzymają środki finansowe na modernizację, na przebudowę i na zagospodarowanie – mówiła w trakcie konferencji prasowej Katarzyna Sójka. Jak poinformowała, do konkursu zgłosiło się 207 podmiotów, z których 152 przeszły pozytywną ocenę.

-  Dzisiaj każdy pacjent, który ma sytuację trudną w zdrowotną, i trafia do szpitala, trafia najczęściej do szpitalnego oddziału ratunkowego. Chcemy wspierać to, żeby szpital miał odpowiednie warunki do tego, by w pełen sposób i bezpieczny sposób, zapewniając pełen komfort pacjentowi, pełną dostępność do diagnostyki i szybkiego leczenia, ale przede wszystkim rozpoznania i kierowania dalej. Fundusz Medyczny, który dzisiaj wspiera szpitalne oddziały ratunkowe, to fundusz, który był wyczekiwany - oświadczyła minister zdrowia.

Dodała też, że zadowoleni będą pacjenci z wszystkich szpitali różnych poziomów, ale również pacjenci ze szpitali powiatowych, gdzie często zdarza się tak, że mają pewną odległość do usług medycznych, do oddziału ratunkowego "i właśnie ten oddział otrzymuje szansę na pełną kompleksowość realizacji swoich usług".

Jeszcze więcej pieniędzy i kolejny konkurs

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak podkreślił, że "dzisiejszy dzień to kolejny kamień milowy w postępowaniach, które są prowadzone w ramach Funduszu Medycznego" i "pierwszy rozstrzygnięty konkurs Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych".

- 207 wniosków wpłynęło na 243 SOR-y, które były uprawnione do aplikowania z wszystkich SOR-ów istniejących w Polsce, co oznacza, że aż 85 proc. dyrektorów placówek widziało konieczność, potrzebę, w pozyskaniu dodatkowych środków na szpitalne oddziały ratunkowe - podkreślił Martyniak.

- Ponad 40 proc. tych wniosków opiewało na kwotę powyżej 14 milionów, a zaledwie 9 proc. na kwotę poniżej 5, co pokazuje pewną rozpiętość i przepotężne potrzeby również w obszarze zabezpieczenia zdrowotnego rozumianego jako system ratownictwa. W związku z powyższym, że wnioskowana kwota dotacji wyniosła w ramach tych 207 wniosków kwotę powyżej 2,3 mld złotych, z panią minister, z Kancelarią Prezydenta oraz przede wszystkim z radą Funduszu Medycznego podjęliśmy decyzję o zwiększeniu alokacji z 750 milionów do 1,5 miliarda złotych - niespełna, bez czterech milionów. Takie działanie jest podyktowane nie tylko wybitnym popytem na tego typu świadczenia, ale również sytuacją popandemiczną - dodał.

Martyniak poinformował też o drugim konkursie, gdzie nabór wniosków zacznie się 25 września. - Dotyczy również ratownictwa: naboru na wymianę taboru karetkowego dla zespołów ratownictwa medycznego. Tam alokacja wynosi 75 milionów złotych z maksymalną kwotą wnioskowaną na ambulans rzędu 600 tys. zł. Równolegle, też 25 września, startuje nabór na inny konkurs Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego, również będącego środkami z Funduszu Medycznego na specjalistyczne roboty służące do rehabilitacji - tam alokacja niespełna 200 milionów złotych - zapowiedział wiceminister. Dodał, że resort "kończy ocenę z Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej na wsparcie referencyjnych podmiotów onkologicznych, gdzie planowana alokacja wynosi na ten moment 2,5 miliarda złotych".

Skorzystają pacjenci

- Na tym konkursie skorzystają pacjenci - podkreślił prof. Piotr Czauderna, szef Rady Funduszu Medycznego. - Fundusz Medyczny nie jest tylko narzędziem dedykowanym medycynie wysokospecjalistycznej, chorobom rzadkim, onkologii, budowie centrów wysokospecjalistycznych, finansowaniu nowych innowacyjnych terapii czy też leczenia za granicą. Pozwala też poprawić warunki leczenia dla pacjentów, którzy cierpią na mniej skomplikowane choroby, ale równie dolegliwe i niekiedy równie zagrażające ich życiu - mówił.

- Wszyscy mamy świadomość trudności związanych z pracą SOR-u, to jest naprawdę bardzo ciężki segment ochrony zdrowia - i dla personelu i dla pacjentów - dlatego bardzo ważne jest, by w niego inwestować. Większość wniosków opiewa albo na pracę budowlano-remontowe czy modernizacyjne, głównie w obszarach segregacji, czyli tam, gdzie pacjenci trafiają, gdzie często muszą oczekiwać długi czas i zbyt długie oczekiwanie może decydować o ich życiu i zdrowiu - zaznaczył.

Zauważył, że "drugi obszar, który również przez ten konkurs został sfinansowany, to obszar szybkiej diagnostyki". - Zakupy komputerów, ultrasonografów, nowoczesnych urządzeń, które pozwalają zrealizować większą liczbę badań w krótszym czasie, a więc pozwalają skrócić czas oczekiwania pacjentów czy obsłużyć większą liczbę pacjentów w tej samej jednostce czasu. To jest bardzo ważne - dodał.

Pełna lista SOR, które otrzymają dofinansowanie, do pobrania pod tekstem.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum