1,2 mln szczepionek firmy Pfizer dotrze w poniedziałek do Polski

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia09 maja 2021 17:47

1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech dotrze w poniedziałek do Polski - informuje Michał Kuczmierowski, szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

1,2 mln szczepionek firmy Pfizer dotrze w poniedziałek do Polski
10 maja do Polski dotrze m.in. 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer; FOT. Shutterstock
  • W poniedziałek do Polski dotrzeć ma 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech
  • Rząd planuje przyspieszenie szczepień przeciwko COVD-19
  • Przyspieszenie szczepień nie będzie jednak możliwe bez regularnych dostaw preparatów do naszego kraju

Jak już informowaliśmy, rząd planuje przyspieszenie szczepień przeciwko COVD-19, m.in. skracając czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

Dostawy szczepionek poszczególnych firm

Przyspieszenie szczepień nie będzie jednak możliwe bez regularnych dostaw preparatów do naszego kraju.

- W poniedziałek do Polski dotrzeć ma 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech - przekazał PAP w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W kolejnych dniach planowane są dostawy preparatów pozostałych firm.

We wtorek, jak podał Kuczmierowski, planowana jest dostawa 114 tys. szczepionek Johnson & Johnson, w środę 200 tys. AstraZeneca, a w piątek lub sobotę 250 tys. szczepionek Moderna.

Tak szczepimy się  Polsce

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce wykonano dotąd 13 670 541 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych - czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson - jest 3 650 119 osób. Pierwszą dawkę otrzymały 10 185 393 osoby. Dzienna liczba szczepień wyniosła 245 553.

Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub. r. zutylizowano 12 710 dawek. W tym samym czasie zanotowano 7 669 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Ważny komunikat MZ

Od niedzieli wszyscy, którzy do 9 maja 2021 r. skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce szczepienia.

Od 9 maja na szczepienie rejestrować się mogą roczniki 2000, 2001, 2002 i 2003. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę (8 maja), że skierowania na szczepienie dla osób z rocznika 2003 wystawiane będą dla tych, którzy do 9 maja ukończą 18 lat.

Dlatego w sobotę MZ opublikowało komunikat o odroczeniu wystawianie skierowań dla części osób z rocznika 2003 (tych, którzy urodzili się po 9 maja 2003 r.).

- Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia. W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16-17 lat - informuje resort zdrowia.

Co ze starszymi niezaszczepionymi?

Prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego przypomina, że  o ile wśród młodszych roczników mamy dużo chętnych do zaszczepienia, to pod względem poziomu wyszczepienia osób w wieku 80 plus, który w Polsce wynosi 57 proc. - zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie.

- Uważam, że jest to wielka klęska Narodowego Programu Szczepień. To już ostatni dzwonek, by zmienić ten stan rzeczy - powiedziała prof. Maria Gańczak w sobotniej rozmowie z TVN24.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum