Znowu przybywa aptek

Autor: Metro, PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 09:01

Codziennie ponad 2 mln Polaków kupuje leki. Miesięcznie wydajemy na nie już 2,2 mld zł. Apteki otwierają się jedna po drugiej.

Znowu przybywa aptek

Skoro nie można dostać się do lekarza, a szef nie pozwala chorować, ludzie leczą się na własną rękę ‒ oceniają farmaceuci - informuje Metro.

W 2010 roku w całym kraju powstało ok. 300 nowych aptek. Dziś jest ich 13,5 tys., czyli znów tyle, ile przed kryzysem (od 2009 do połowy 2010 r. liczba aptek spadała).

Ponad połowę z 2,2 mld zł wydawanych na leki, przeznaczamy na preparaty dostępne bez recepty. Środki przeciwbólowe, leki na przeziębienie, na zgagę i niestrawność kupujemy nie tylko w aptekach, ale też w supermarketach, na stacjach benzynowych, w kioskach. 

Na całym świecie coraz więcej leków sprzedawanych jest bez recepty. ‒ Firmy farmaceutyczne zabiegają, by ich leki były łatwiej dostępne ‒ mówi dziennikowi Metro dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Zdaniem Krzysztofa Przystupy, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, to firmy farmaceutyczne ponoszą część odpowiedzialności za "polską lekomanię". ‒ Zobaczmy, ile branża wydaje na reklamy swoich produktów... ‒ radzi Krzysztof Przystupa na łamach Metra. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum