Zmiany w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej. NRA zbiera uwagi do 31 lipca
Więcej niezależności zawodowej dla farmaceutów, zakaz nieetycznych kontroli i zakaz pracy pod nieswoim nazwiskiem - to niektóre propozycje z projektu zmian w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej. Farmaceuci chcą, by ten szczególnie ważny dla nich dokument - powstały w 2012 roku - przeszedł reformę i dostosował się do zmian w przepisach.

- Naczelna Rada Aptekarska poinformowała o konsultacjach prowadzonych w zakresie projektu uchwały Krajowego Zjazdu Aptekarzy w sprawie zmiany Kodeksu Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej
- Obowiązujący obecnie Kodeks Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony został w 2012 r., ale z uwagi na zmiany w przepisach zaszła potrzeba jego zmiany
- Uwagi do projektu można zgłaszać do 31 lipca
Będą zmiany w Kodeksie Etyki
Zespół do spraw opracowania propozycji zmian w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej działający przy Naczelnej Radzie Aptekarskiej zaproponował zmiany w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej. Pracom zespołu towarzyszyły szerokie konsultacje z całym środowiskiem farmaceutów. Do 31 lipca można zgłaszać uwagi do projektu.
- Pierwsza zmiana ma charakter redakcyjno-legislacyjny, jednakże jest bardzo istotna, ponieważ polega na jednoznacznym skierowaniu postanowień Kodeksu Etyki do wszystkich farmaceutów, a nie tylko do aptekarzy, czyli osób wykonujących zawód farmaceuty w aptece, punkcie aptecznym, dziale farmacji szpitalnej albo hurtowni farmaceutycznej - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Jak wyjaśniono, "objęcie wszystkich farmaceutów postanowieniami Kodeksu Etyki związane jest głównie ze zmianami, jakie zaszły w wykonywaniu zawodu farmaceuty na przestrzeni ostatnich 10 lat, a które dotyczą przede wszystkim doprecyzowania sposobu i form wykonywania zawodu farmaceuty, a tym samym wymagają rozszerzenia pieczy organów samorządu zawodu farmaceuty na wszystkie rodzaje aktywności zawodowej farmaceutów".
Wykonywanie zawodu tylko pod swoim imieniem i nazwiskiem
Kodeks miałby zostać uzupełniony o "postanowienia szczegółowo regulujące problematykę niezależności i swobody w wykonywaniu zawodu farmaceuty". Projektodawca proponuje dodanie norm:
- wykonywanie zawodu jedynie pod własnym imieniem i nazwiskiem,
- zakaz zawierania umów i zaciągania innych zobowiązań mogących ograniczać niezależność zawodową,
- zakaz umożliwiania w jakikolwiek sposób innej osobie lub podmiotowi wykonywania pracy pod imieniem i nazwiskiem farmaceuty,
- zakaz kontrolowania farmaceuty lub prowadzonej przez niego działalności w sposób naruszający obowiązujące przepisy, zasady etyki i deontologii zawodowej lub uchwały Krajowego Zjazdu Aptekarzy.
Zgodnie z projektem ponadto "farmaceuta zobowiązany będzie do informowania swojego samorządu o każdej próbie ograniczania swobody lub niezależności zawodu". Nowe przepisy mają więc na celu "zagwarantowanie niezależności zawodu farmaceuty, wyeliminowanie jakichkolwiek wpływów, w tym tych mogących oddziaływać na jakość i bezpieczeństwo pracy na rzecz pacjentów".
- Farmaceuta, aby właściwie wykonywać swoją pracę i realizować swoje zawodowe powinności, musi posiadać pełną swobodę działania. Samodzielność w podejmowaniu decyzji przez farmaceutę jest gwarancją bezpieczeństwa pacjenta korzystającego z usług farmaceuty. Samodzielność farmaceuty jest również związana z cechami charakteryzującymi zawód zaufania publicznego - podkreśla projektodawca.
Członkowie izb aptekarskich mają działać na rzecz samorządu
Wśród propozycji zmian pojawiło się także zobligowanie członków izb aptekarskich wybranych do organów władz do działania na rzecz samorządu zawodowego.
- Umieszczenie takiego postanowienia w Kodeksie Etyki ma unaocznić osobom wyrażającym zgodę na wejście do organów, że piastowanie określonych funkcji stanowi zobowiązanie wybranej osoby do pracy na rzecz samorządu - pisze projektodawca.
- Osoby stawające do wyborów w organach samorządowych muszą mieć świadomość, że niewykonywanie czynności przynależnych pełnieniu określonych funkcji również może podlegać ocenie pod kątem przewinienia zawodowego - dodaje.
Obowiązki farmaceuty wobec pacjenta
Projektodawca zwraca również uwagę, że farmaceuta ma obowiązki wobec pacjenta.
Proponowane zmiany mają "związek z czynnością polegającą na poleceniu pacjentowi produktu leczniczego, wyrobu medycznego, wyposażenia wyrobu medycznego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub suplementu diety".
- Przy wykonywaniu wskazanych czynności - jak wynika wprost z proponowanej normy - farmaceuta kieruje się aktualną wiedzą, kryterium skuteczności i bezpieczeństwa stosowania poleconego produktu, a konkretny wybór lub rekomendacja farmaceuty nie może następować ze względu na czyjąkolwiek korzyść - podkreślono.
W projekcie zwrócono uwagę, że pacjent powierza swoje życie i zdrowie farmaceucie. Dlatego też:
- Powyższa zasada niewątpliwie jest wywodzona z zasad etyki ogólnoludzkiej, ale powinna jednoznacznie wybrzmieć jako jedna z podstawowych zasad wykonywania zawodu farmaceuty, jako zawodu zaufania publicznego, któremu pacjenci, korzystający z usług danego farmaceuty, powierzają swoje życie i zdrowie - pisze projektodawca.
Pełna treść projektu dostępna jest na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)