Zdobywanie zagranicznych rynków wymaga wsparcia ze strony państwa

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2018 12:39

- Adamed w polskich warunkach jest dużym podmiotem, zatrudniającym 2 tys. osób. Jednak w skali światowej czy europejskiej jesteśmy nadal firmą małą - mówi Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w Grupie Adamed.

FOT. PTWP

- Dlatego budowanie wizerunku oraz zdobywanie zagranicznych rynków przez taką firmę jak Adamed nie jest możliwe bez wsparcia państwa - zwraca uwagę Katarzyna Dubno.

Dodaje: - 70 proc. naszych przychodów pochodzi z rynku krajowego. To właśnie polski rynek pozwala nam na finansowanie wszystkich inwestycji - zarówno międzynarodowych, jak i krajowych - między innymi w działalność badawczo-rozwojową.

- Stąd tak ważne jest systemowe wsparcie dla takich firm jak Adamed, funkcjonujących na bardzo regulowanym rynku farmaceutycznym. Wsparcie ze strony państwa jest niezbędne do tego, abyśmy mogli się efektywnie rozwijać w naszym kraju, tu produkować oraz tworzyć kolejne miejsca pracy - podkreśla dyrektor Dubno.

I zaznacza: - Z tego powodu z dużymi nadziejami oczekujemy na wdrożenie tzw. refundacyjnego trybu rozwojowego (RTR). Dyskusje nad tym instrumentem trwają już niemal od dwóch lat. RTR jest obecnie przygotowywany przez resort z zdrowia, m.in. we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

- RTR to instrument, który ma premiować firmy inwestujące w Polsce w badania i rozwój, tu płacące podatki oraz zatrudniające w naszym kraju wysoko wykwalifikowane kadry - przypomina Katarzyna Dubno.

* Wypowiedź zarejestrowana podczas 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2018, Katowice, 14-16 maja).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum