Zanieczyszczone leki pediatryczne przyczyną śmierci dzieci? WHO wydało ostrzeżenie

Autor: oprac. SzB • Źródło: WHO, Rynek Zdrowia07 października 2022 10:00

Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie dotyczące skażonych leków. Zawierają one substancje niebezpieczne dla człowieka.

Zanieczyszczone leki pediatryczne przyczyną śmierci dzieci? WHO wydało ostrzeżenie
Zanieczyszczone leki pediatryczne. WHO alarmuje. Fot. Shutterstock
  • Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed zanieczyszczonymi lekami pediatrycznymi
  • — Te cztery produkty zostały zidentyfikowane w Gambii, ale mogły być dystrybuowane, za pośrednictwem nieformalnych rynków, do innych krajów lub regionów — informują przedstawiciele WHO
  • Zawierają one niedopuszczalne ilości glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego, czyli związki chemiczne, które są niebezpieczne dla ludzi 

Zanieczyszczone leki pediatryczne. WHO ostrzega

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w udostępnionym komunikacie, zlokalizowano zanieczyszczone leki pediatryczne. Nie spełniają one norm pod względem jakości lub specyfikacji.

Te cztery produkty to:

  • Promethazine Oral Solution,
  • Kofexmalin Baby Cough Syrup,
  • Makoff Baby Cough Syrup i
  • Magrip N Cold Syrup.

Ich producentem jest Maiden Pharmaceuticals Limited z Indii. Do chwili obecnej, jak wskazują przedstawiciele WHO, ta firma nie udzieliła gwarancji dotyczących bezpieczeństwa i jakości wspomnianych produktów.

— Analiza laboratoryjna próbek każdego z czterech produktów potwierdza, że ​​zawierają one niedopuszczalne ilości glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego. Do tej pory te cztery produkty zostały zidentyfikowane w Gambii, ale mogły być dystrybuowane, za pośrednictwem nieformalnych rynków, do innych krajów lub regionów — czytamy w komunikacie Światowej Organizacji Zdrowia. 

Te składniki są toksyczne dla ludzi

WHO przypomina, że glikol dietylenowy i etylenowy są toksyczne dla ludzi i skutki ich działania mogą okazać się śmiertelne. 

Niepożądane działanie wspomnianych składników może wywołać m.in. ból brzucha, wymioty, biegunkę, niezdolność do oddawania moczu, ból głowy, zmiany stanu psychicznego, a nawet ostre uszkodzenie nerek. 

— Wszystkie partie tych produktów należy uznać za niebezpieczne, dopóki nie zostaną przeanalizowane przez odpowiednie krajowe organy regulacyjne — dodaje WHO. 

Przypomnijmy, ze trwa dochodzenie w sprawie śmierci 66 dzieci w Gambii. Podejrzenia o przyczynę padają na indyjski syrop na gardło.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum