Zamienniki leków - czasami ich brakuje. Czy problem będzie powracał z każdą listą refundacyjną?

Autor: RG/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2012 15:16

Farmaceuci narzekają na pojawiające się braki w zaopatrzeniu w nowe zamienniki leków, czasami odczytują na receptach nic jeszcze nie mówiące im nazwy. Ze względu na zmiany limitów cenowych apteki mają pełne półki leków, których nie mogą wydać, bo musiałyby to robić za stuprocentową odpłatnością. Są inne, wprowadzone listą refundacyjną zamienniki cenowo mieszczące się w limicie, ale problem w tym, że niektóre trudno zdobyć w hurtowniach.

Zdaniem Danuty Parszewskiej-Knopf, wiceprezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zarzuca farmaceutom, że źle odczytują art. 44 ustawy refundacyjnej, w którym mowa o cenie zamiennika. Chodzi o komunikat wydany przez resort 16 stycznia br. w związku z wątpliwościami odnośnie sprzedaży zamienników.

W komunikacie przypomniano, że zgodnie z brzmieniem art. 44 ust. 1 aptekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości wydania zamiennika, którego cena  nie przekracza limitu finansowania oraz ceny leku przepisanego przez lekarza. Natomiast zgodnie z ust. 2 aptekarz ma obowiązek na żądanie świadczeniobiorcy wydać zamiennik, którego cena detaliczna jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie.

Według ministerstwa, brzmienie ust. 2 zapewnia możliwość wydania pacjentowi leku, którego cena detaliczna przekracza limit finansowania, ale nie jest wyższa od ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie. 

Potrzebne zmiany, nie interpretacje
Danuta Parszewska-Knopf przekonuje, że komunikat nie jest dla farmaceutów wiążący, ponieważ jego treść powinna zostać potwierdzona rozporządzeniem, ew. stosowaną zmianą ustawy refundacyjnej. Dopóki to nie nastąpi, apteki - aby nie narazić się na reperkusje ze strony NFZ - zamierzają realizować sprzedaż tak, by cena zamiennika nie przekraczała limitu finansowania oraz ceny leku przepisanego przez lekarza. Mogą mieć z tym jednak problemy.

- Od początku roku sytuacja jest dość trudna. Apteki mają pełne półki leków, których nie mogą wydać, bo musiałyby to robić za stuprocentową odpłatnością. Z drugiej strony, nagle pojawiły się nowe zamienniki, które cenowo mieszczą się w limicie, ale problem w tym, że trudno je zdobyć w hurtowniach. Hurtownicy po prostu nie przygotowali się do tego, bo tak naprawdę nie wiedzą, co jest zamiennikiem, a co nie - wyjaśnia wiceprezes ZOIA. 

Jej zdaniem, nowe przepisy dopuszczają do obrotu zbyt małą liczbę zamienników (przeciętnie najwyżej dwa dla jednego leku), których ponadto brakuje na rynku. Sprawy nie ułatwiają też niektórzy lekarze, przepisujący pacjentom wyszukane przez siebie, a według ich wiedzy najtańsze leki.

- Nie tylko brakuje ich w hurtowniach, ale też często farmaceuci po raz pierwszy spotykają się z ich nazwami. Przykładowo, zamiennikiem dla leczącego nadciśnienie tętnicze tertensifu jest symapamid, o którym do niedawna nie słyszałam. Dużo lepiej byłoby, gdyby lekarze wrócili do wcześniejszej propozycji pisania międzynarodowych nazw leków na receptach - proponuje Danuta Parszewska-Knopf.

Apteka mogłaby wówczas wydać każdy chemiczny odpowiednik leku. Zamiast tego dziś może tylko poinformować pacjenta o istnieniu tańszego zamiennika i ewentualnie podjąć się sprowadzenia go z hurtowni - jeśli tam będzie.

Zdarzają się braki...
Większym problemem może być zupełny brak zamienników dla danego leku. Według wiceprezes ZOIA, taka sytuacja dotyczy np. antybiotyku amoksiklav. Przez jakiś czas brakowało go w hurtowniach i nie można było wydać nic w zamian. W takim przypadku trzeba skierować pacjenta z powrotem do lekarza, by przepisał antybiotyk z tej samej grupy. Problem amoksiklavu widoczny był także w innych regionach kraju.

- Rzeczywiście, na początku roku nie było go w hurtowniach, a jeśli lekarz go przepisał, nie można było wydać nic innego, bo nie ma tańszego odpowiednika - potwierdza Elżbieta Wiktorska, kierowniczka apteki Calendula w Łodzi. Zaznacza jednak, że sytuacja szybko wróciła do normy.

Calendula wyprzedała wszystkie dotychczasowe zamienniki do końca roku, ale w tej chwili nie ma też trudności z zaopatrzeniem w nowe. Jako przykład leku, który stał się najpopularnjeszym zamiennikiem po zmianach cen Elżbieta Wiktorska wymienia loseprazol, stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.

-  W tej chwili ten środek ma najniższą cenę urzędową wśród leków zawierających omeprazol. Wcześniej można było wydawać inne zamienniki, które teraz zniknęły z rynku. Nie ma jednak problemów z dostępnością loseprazolu w hurtowniach - przekonuje. 

Jak z kolei stwierdza Lucyna Kubiak, kierowniczka działu sprzedaży hurtowni PZF „Cefarm-Szczecin”, apteki w regionie nie sygnalizują dużychutrudnień w dostępie do zamienników.

- Zdarzają się oczywiście braki, ale niekoniecznie związane z wprowadzeniem cen urzędowych. Czasem zawodzi producent, kiedy indziej winny jest długi czas oczekiwania na refakturowanie towaru - przedstawia swój punkt widzenia.

Czy będą zaskoczenia
Jednak zdaniem wiceprezes ZOIA, w nowym systemie trudno będzie zorientować się, jaki lek jest aktualnie potrzebny w aptece. Zanim po ogłoszeniu listy refundacyjnej do placówki trafi pierwszy pacjent z receptą na dany lek, może minąć nawet kilka tygodni. 

- Ponieważ teraz zmiany będą następować co dwa miesiące, nigdy nie zdołamy przygotować się do zaskoczeń jakie przyniesie nowa lista. Na niej również zapewne pojawią się jakieś bliżej nam nie znane zamienniki i staną się podstawą limitu. Ministerstwo powinno przygotować od podstaw nie budzący wątpliwości przepis o zamiennikach - uważa Danuta Parszewska-Knopf .

I dodaje, że wiele w tej mierze zależy od Naczelnej Izby Aptekarskiej, do której ZOIA zamierza zwrócić się z tym problemem oficjalnie.

- Współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia na bieżąco i mamy nadzieję, że błędy lub niejasności w tych i innych przepisach zostaną wkrótce naprawione. Nie ma wątpliwości, że w wielu sprawach wyraźnie potrzeba nowych rozporządzeń - podsumowuje Krzysztof Przystupa, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.   

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum